2022-02-09 19:27:18
Φωτογραφία για Επέστρεψε ο αρχηγός, νίκησε ο Παναθηναϊκός

Κακές εντυπώσεις άφησαν οι "ρεζέρβες" του Παναθηναϊκού στη ρεβάνς με την Αναγέννηση Καρδίτσας και χρειάστηκε να μπουν στο παιχνίδι τα "δυνατά χαρτιά" του Τριφυλλιού για να πάρουν τη νίκη οι Πράσινοι με 1-0. Σκόρερ του Τριφυλλιού ο Παλάσιος στο 81ο λεπτό. Είδηση του αγώνα η αγωνιστική επιστροφή του Δημήτρη Κουρμπέλη, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι στο 74ο λεπτό και έπαιξε σε επίσημο ματς μετά από 14 μήνες. Ντεμπούτο έκανε ο νεαρός Σιδεράς. Οι Πράσινοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη τέρματος στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη καλή στιγμή για το Τριφύλλι ήταν στο 10ο λεπτό με σουτ στην κίνηση από τον Γκατσίνοβιτς, ενώ στο 14ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι
. Μετά από κάθετη πάσα του Αγιούμπ, ο Βιτάλ πήρε τη μπάλα στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Αναγέννησης και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από την άμυνα των γηπεδούχων. Η Καρδίτσα απείλησε στο 17′ με σουτ του Πλέγα και έχασε ευκαιρία με τον Γκίνη στο 21ο λεπτό. Στο 27ο λεπτό χρειάστηκε ο Διούδης με εντυπωσιακή επέμβαση να απομακρύνει τον κίνδυνο μετά την προσπάθεια του Γκίνη, ενώ το σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 41ο λεπτό δεν ανησύχησε τους Καρδιτσιώτες. Σε αργό τέμπο κυμάνθηκε και το μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου μέρους. Οι Πράσινοι… ζωντάνεψαν στο παιχνίδι τους μετά την είσοδο του Παλάσιος στο γήπεδο και είχαν την πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή στο 80ο λεπτό με σουτ του Κουρμπέλη. Στο επόμενο λεπτό ήρθε και το γκολ για το Τριφύλλι με τον Παλάσιος. Μετά από γύρισμα του Αιτόρ, ο Αργεντινός έκανε το κοντινό πλασέ και άνοιξε το σκορ στην Καρδίτσα. Στο 83ο λεπτό ο Γκέκας έκανε επέμβαση μετά το σουτ του Αϊτόρ, ενώ στο 85ο λεπτό ο Σιδεράς απείλησε με σουτ.