2022-05-14 23:30:02
Φωτογραφία για Φιέστα με ισοπαλία ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέσα στο Γ. Καραϊσκάκης, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να γιορτάσει με ισοπαλία την φιέστα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ μπήκε και... πάγωσε το κατάμεστο "Καραϊσκάκης" αφού μόλις στο 2' με τον Τσαούση άνοιξε το σκορ. Ωραία σέντρα του Ζίβκοβιτς, κεφαλιά του Σοάρες προ του Τζολάκη, που δεν εκτίμησε σωστά τη φάση

και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ο Πορτογάλος. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να ισοφαρίσουν πριν την ανάπαυλα. Εκτέλεση φάουλ του Κούντε, έδιωξε ο Πασχαλάκης στο 10'. Σέντρα του Ανδρούτσου, κεφαλιά-ψαράκι του Ροντρίγκες, η μπάλα μόλις αουτ στο 25'. Η ισοφάριση ήρθε στο 41ο λεπτό. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ κλείστηκε αρκετά. Ίνγκασον και Σάστρε μπερδεύτηκαν στο 49', αλλά ο Φατινγκά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να απειλήσει. Άστοχες κεφαλιές του Παπασταθόπουλου στο 59' και στο 73' αμφότερες από στατικές φάσεις που κέρδισαν οι ερυθρόλευκοι. Τελευταία αξιόλογη στιγμή στο 86' όταν ο Λόπες έφερε την μπάλα στην περιοχή, αλλά ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να την στείλει προς την εστία. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος.