2022-05-29 01:10:44
Φωτογραφία για Ο Κουρτουά χάρισε το Κύπελλο στη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ, 14ο της ιστορίας της, και το οφείλει, σε πολύ μεγάλο βαθμό στον Τιμπό Κουρτουά. Στον τελικό με τη Λίβερπουλ, ο Βέλγος τερματοφύλακας πραγματοποίησε ασύλληπτη εμφάνιση, αφού, στη διάρκεια του 90λεπτου, κατέγραψε εννιά σωτήριες επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν στην εστία της ομάδας του και να βοηθήσει τα μέγιστα ώστε το τρόπαιο να πάει στους Ισπανούς. Μια απίστευτη επίδοση που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά κανείς γκολκίπερ σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και στο 16’ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Άρνολντ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, ο Σαλάχ έπιασε το τακουνάκι από κοντά αλλά ο Κουρτουά έσωσε ενώ στο 18’ ο Μανέ έστρωσε στον Σαλάχ που έπιασε με τη μία το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Κουρτουά του είπε και πάλι όχι
. Η Λίβερπουλ συνέχισε την πίεση και στο 19’ ο Σαλάχ έστρωσε όμορφα στον Άρνολντ, ο οποίος πλάσαρε εντελώς άστοχα από καλή θέση και δύο λεπτά μετά ο Μανέ έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ από το πέναλτι αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 34’ ο Άρνολντ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σαλάχ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε ενώ στο 36’ ο Βινίσιους άδειασε τον Κονατέ αλλά ο Χέντερσον τον έκοψε σωτήρια. Στο 40’ ο Ρόμπερτσον βρήκε κάθετα τον Μανέ που γύρισε από πλάγια θέση και πλάσαρε αλλά ο Μιλιτάο του έβαλε σωτήρια την προβολή και στο 43’ ο Μπενζεμά κατέβασε στην περιοχή και μετά από κόντρες πέτυχε το γκολ, το οποίο ακυρώθηκε όμως μετά από χρήση του VAR. Η Ρεάλ αναθάρρησε και στο 45+2’ ο Μπενζεμά πίεσε τον Άλισον και του έβαλε την κόντρα, αλλά η μπάλα έφυγε πλάγιο. Στο 47’ ο Άρνολντ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο Ντίαζ δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και στο 54’ οι Άρνολντ και Χέντερσον άλλαξαν όμορφα και ο δεξιός μπακ της Λίβερπουλ γύρισε με τη μία, αλλά ο Κουρτουά πρόλαβε να διώξει. Στο 58’ ο Άρνολντ βρήκε τον Σαλάχ στην περιοχή και ο Αιγύπτιος γύρισε και σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Αλάμπα και στο επόμενο λεπτό η Ρεάλ άνοιξε το σκορ. Ο Βαλβέρδε έκανε όμορφη κούρσα και συρτό γύρισμα από τα δεξιά και ο Βινίσιους πλάσαρε στο πίσω δοκάρι για το 1-0. Στο 64’ ο Σαλάχ συνέκλινε από δεξιά και σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Κουρτουά έπεσε και απομάκρυνε ενώ στο 69’ μετά από γέμισμα από δεξιά ο Ζότα πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Σαλάχ πλάσαρε από κοντά, με τον Κουρτουά να σώζει ξανά. Στο 76ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κασεμίρο βρέθηκε μόνος με τον Άλισον αλλά αντί να πλασάρει γύρισε την μπάλα στο πουθενά και στο 80’ ο Σαλάχ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία αλλά ο Κουρτουά έβγαλε ξανά. Στο 82’ ο Σαλάχ κατέβασε στην περιοχή και σούταρε από δεξιά αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά για ακόμη μια φορά και στην κόντρα ο Άλισον πρόλαβε τον Βινίσιους και στο 90+1’ ο Θεμπάγιος βρέθηκε φάτσα με τον Άλισον αλλά έκανε τραγικό λάθος.