2022-06-30 22:25:39
Φωτογραφία για Αποθέωση για την Εθνική και τον Ιτούδη στη Λάρισα

Χάρμα ιδέσθαι η Εθνική Ελλάδας, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Η επίσημη αγαπημένη έκανε… σκόνη και θρύψαλα την Μ. Βρετανία (93-71), πέρασε με 3-1 στην επόμενη φάση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όμως το σημαντικότερο είναι πως πλέον, η Εθνική μας ομάδα αποπνέει υγεία και όρεξη. Στα πρώτα λεπτά η Μεγάλη Βρετανία μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους (12-1, 5' λεπτό). Η Ελλάδα απάντησε άμεσα με ένα επί μέρους 18-8 στα εναπομείναντα λεπτά, μειώνοντας την διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Συχνές οι εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την γαλανόλευκη να περνάει μπροστά με δύο πόντους (27-25, 15' λεπτό). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα λεπτά, με την επίσημη αγαπημένη να είναι πιο αποτελεσματική και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38). Η εθνική ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-10, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-48).  Η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα της γύρω από το +20 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μεγάλη Βρετανία με 93-71
. Νεο ξεκίνημα για την Εθνική Ελλάδας με τον κόουτς Δημήτρη Ιτούδη, με την νίκη να διαμορφώνει το ρεκόρ μας στο 3-1, την ίδια ώρα που η Μεγάλη Βρετανία έπεσε στο 1-2. Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Αγραβάνης και Παπαγιάννης με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Μεγάλης Βρετανίας ξεχώρισαν οι Χέσον και Γοίτλ με 23 και 15 πόντους.