2022-09-13 23:59:21
Φωτογραφία για Ανώμαλη προσγείωση για την Εθνική

Το έβδομο ματς του EuroBasket 2022, ήταν το τελευταίο της Εθνικής στη διοργάνωση. Το 5/5 στο Μιλάνο και η δύσκολη νίκη-πρόκριση επί της Τσεχίας δημιούργησαν προσδοκίες, όμως το βράδυ της Τρίτης (13/9) η οικοδέσποινα Γερμανία έκανε το παιχνίδι της ιστορίας της. Έβαλε 11/17 τρίποντα στο πρώτο μέρος, πήρε με 26-10 την τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα επί μέρους 20-1 επικράτησε με 107-96 της Ελλάδας για να προκριθεί στα ημιτελικά και να παλέψει με την Ισπανία για μία θέση στον τελικό της Κυριακής (18/9). Οι Γερμανοί τα έβαλαν όλα. Η ευστοχία τους στο πρώτο δεκάλεπτο (8/12 τρίποντα) ήταν εξωπραγματική, με την Ελλάδα να αντέχει, να απαντάει, να βάζει 61 πόντους στο εικοσάλεπτο και να δείχνει τεράστιο χαρακτήρα
. Κι εκεί που όλα έδειχναν εναντίον των γηπεδούχων, η δική τους αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν κυριολεκτικά μυθική. Με τον Βάγκνερ, με τον Σρούντερ, με τον Ομπστ, με τον Τάις και με τον Φόγκτμαν έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια, άξια συγχαρητηρίων, για να πάρουν δίκαια και την νίκη και την πρόκριση στην τετράδα του EuroBasket 2022. Οι Γερμανοί έκαναν το τέλειο ματς αλλά βρήκαν απέναντι τους μια ομάδα η οποία την 3η περίοδο παρουσίασε εικόνα αποσύνθεσης. Συνέπεια της άθλιας αμυντικής συμπεριφοράς μας και τη γνωστή παθογένεια του ελληνικού μπάσκετ με την έλλειψη αξιόπιστου σουτέρ, την οποία πληρώνει εδώ και χρόνια στους μεγάλους θεσμούς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (αποβλήθηκε στο 35' μετά από το δεύτερο αντιαθλητικό του στο ματς) έδωσε το 101% των δυνάμεών του, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν συγκινητικός σε άμυνα κι επίθεση, στο τέλος όμως η διαφορά στο ριμπάουντ, οι δεύτερες ευκαιρίες των Γερμανών και το γεγονός ότι είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεση, έγειραν τη ζυγαριά υπέρ τους.