2022-10-09 21:46:03
Φωτογραφία για Ο Αϊτόρ λύτρωσε και πάλι τον Παναθηναϊκό

Με τον Αϊτόρ να κερδίζει πέναλτι, να το μετατρέπει σε γκολ και να κερδίζει και αποβολή υπέρ της ομάδας του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης και έκανε το 7x7 στο ελληνικό Πρωτάθλημα. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό. Είχε πολλές διακοπές λόγω του σκληρού παιχνιδιού που έκαναν οι Αρκάδες. Πολλές διακοπές στο ματς. Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε μετά το ημίωρο, έφτιαξε κάποιες φάσεις, είχε την μεγάλη ευκαιρία με τον Σένκεφελντ στο 33', όταν μετά από εκτέλεση του Μπερνάρ ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός δοκίμασε να απειλήσει από πλαγια θέση, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Γκολ λοιπόν η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν έβαλε, για πρώτη φορά φέτος στη Λεωφόρο στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης του. Την πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος την είχε ο Αστέρας στο 50' με τον Τιλίκα να πηγαίνει στο ένας εναντίον... όλων αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μπρινιόλι
. Στη συνέχεια η υπεροχή του ΠΑΟ ήταν εμφανής. Αλλά και πάλι δεν είχε την μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Στο 64' ο Μπερνάρ γύρισε για τον Αϊτόρ αλλά αυτός κόπηκε. Τελικά τη λύση στον Παναθηναϊκό την έδωσε από την άσπρη βούλα ο πρώτος του σκόρερ εφέτος. Ο Αϊτόρ συγκεκριμένα κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Άλβαρες σε μονομαχία που είχαν μέσα στην περιοχή του Αστέρα. Και ο ίδιος στο 80' το μετέτρεψε σε γκολ. Τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης κέρδισε και την αποβολή του Τζουκάνοβιτς(ο μεσοεπιθετικός του Αστέρα πήγε να φύγει με αξιώσεις σε αντεπίθεση και ο αμυντικός των Αρκάδων τον σταμάτησε αντικανονικά). Το 1-0 έφτανε εν τέλει στον Παναθηναϊκό για να πάρει ακόμα μία νίκη αφού στις καθυστερήσεις ούτε ο Βέρμπιτς ούτε ο Τσόκαϊ κατάφεραν να νίκησουν τον Παπαδόπουλο σε αντεπίθεση των "πράσινων". Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Σίτο παρολίγο να... παγώσει την Λεωφόρο αφού νικήθηκε από τον Μπρινιόλι σε σουτ που επιχείρησε.