2022-11-06 22:02:27
Φωτογραφία για Ο Άβιλα...έσωσε τον Παναθηναϊκό

Θρίλερ στη Λεωφόρο όπου ο κακός Παναθηναϊκός γλίτωσε με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις με το ντέρμπι να ολοκληρώνεται ισόπαλο 1-1. Η ομάδα του Μίτσελ παρουσιάστηκε καλύτερη, είχε τις φάσεις και σκόραρε σε ένα σημείο που οι πράσινοι είχαν ανέβει. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε πολύ κακή εικόνα αλλά "σώθηκε" με ένα χαζό πέναλτι του Πίπα Άβιλα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 12’ όταν ο Άβιλα έκλεψε από τον Μάγκνουσον και έστρωσε στον Μπιέλ ο οποίος ολιγώρησε και όταν σούταρε του έβαλε την κόντρα ο Σάντσες. Στο 24’ ο Χάμες βρέθηκε στο ίδιο σημείο αλλά σούταρε χωρίς δύναμη και ο Μπρινιόλι έδιωξε
. Ο ΠΑΟ σκόραρε στο 29’ με πλασέ του Παλάσιος. Ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία και το VAR τον δικαίωσε. Στο 32’ ο Ολυμπιακός γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή των πρασίνων, ο Μασούρας σούταρε και ο Μπρινιόλι έδιωξε δύσκολα. Τρία λεπτά μετά ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα και ο Βέρμπιτς δεν κατάφερε, εξ επαφής, να βρει την μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο 40’ ο Βέρμπιτς έπεσε μέσα στην περιοχή απλά μαρκάρισμα του Ντόι αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν να συνεχιστεί το ματς. Οι «πράσινοι» δεν είχαν την γνωστή τους ένταση και ο Ολυμπιακός κρατούσε μπάλα. Στο 42’ ο Μασούρας βγήκε πλάγια και δεν εκτέλεσε καλά και στη συνέχεια της φάσης ο Εμβιλά σούταρε άουτ. Νωρίς στο δεύτερο μέρος (49’) ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπακαμπού έστρωσε με τακουνάκι στον Μπιέλ, αυτός πλάσαρε και ο Μπρινιόλι έδιωξε με το πόδι. Λίγο μετά ο Παλάσιος βγήκε αλλαγή με μυικό τραυματισμό. Ο Παπασταθόπουλος στο 59’ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά, ο Μπρινιόλι βρήκε ελάχιστα την μπάλα η οποία στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 62’ ο Χάμες έκανε το σουτ, ο Μάγκνουσον έβαλε το κεφάλι αλλά δεν έκοψε και ο Μπρινιόλι με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε στο 76’ αλλά ο Σπόραρ είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά μετά οι «πράσινοι» είχαν τεράστια ευκαιρία. Ο Σπόραρ εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι και ο Παπασταθόπουλος με τάκλιν γλίτωσε τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε κόρνερ, ο Πέρεθ έκανε το σουτ και ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα. Στο 84’ το σκορ άνοιξε και το έκαναν οι ερυθρόλευκοι. Μέσα στη μεγάλη περιοχή ο Ελ Αραμπί έστρωσε εξαιρετικά στον Μπιέλ ο οποίος με σκαστό σουτ νίκησε τον Μπρινιόλι και έγραψε το 0-1. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε από εκεί και πέρα όμως στο 97’ μια αγκωνιά του Άβιλα στον Ιωαννίδη οδήγησε τον διαιτητή να δώσει πέναλτι. Αφού το είδε στο VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του. Ο Σπόραρ εκτέλεσε τελικά στο 102’ καθώς η ένταση ήταν πολύ μεγάλη. Ο φορ άφησε άγαλμα το Πασχαλάκη και έκανε το 1-1.