2023-08-11 00:21:30
Φωτογραφία για Μπορεί την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 0-0 από τη Χάιντουκ στο Σπλιτ στο πρώτο παιχνίδι για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League και όλα θα κριθούν στις 17 Αυγούστου. Δύο δοκάρια είχε η Χάιντουκ. Με τον ΠΑΟΚ να δημιουργεί την πρώτη τελική στο ματς στο 5’ άρχισε ο αγώνας στο Σπλιτ. Ύστερα από κόρνερ, ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Λούτσιτς. Η Χάιντουκ απάντησε και στο 11’ έφτασε κοντά στο 1-0, όμως ύστερα από υπέροχο γύρισμα του Λιβάγια, ο Μλάκαρ έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά είχαμε την καλύτερη φάση του πρώτου μέρους, με τον Σίγκουρ να σουτάρει από μακριά και την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι. Το τέταρτο… φωτιά ολοκληρώθηκε στο 14’, με τον Τσιγγάρα να φτάνει κοντά στο γκολ, αλλά την μπάλα να περνάει άουτ. Επόμενη καλή φάση στο 45’, όταν το σουτ του Μλάκαρ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Καλύτερα μπήκε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Χάιντουκ, η οποία μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου 45λεπτου είχε δοκάρι με τον Λιβάγια! Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ έκανε τη σέντρα-σουτ, με την μπάλα να σταματάει στη δοκό του Κοτάρσκι
. Στο 52’ ο Εκόνγκ έκανε λάθος, που ευτυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Μλάκαρ, με την κεφαλιά του να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ των Θεσσαλονικιών. Τρία λεπτά μετά και πάλι ο Λιβάγια βρέθηκε σε θέση βολής, όμως και η δική του κεφαλιά πέρασε έξω. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποια μακρινά σουτ το επόμενο διάστημα, όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Κοτάρσκι. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι… έσβησαν το ματς και κράτησαν το 0-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.