2023-08-11 01:00:07
Φωτογραφία για Επιτέλους ευρωπαϊκή νίκη για τον Ολυμπιακό

Το πρώτο βήμα της επιστροφής σε ευρωπαϊκούς ομίλους έγινε για τον Ολυμπιακό! Στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν μπροστά σε 25.000 κόσμου στο Καραϊσκάκη για τον Γ' προκριματικό γύρο του Europa League, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 1-0 τη Γκενκ με γκολ του Φορτούνη στο 1ο λεπτό και έτσι πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Εκεί όπου αν φυσικά βρεθούν, τότε αυτομάτως θα έχουν εξασφαλίσει και την παρουσία τους στους ομίλους του Conference. Ένα γκολ που δεν ευχαριστήθηκε όσο θα ήθελε, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο τραυματίστηκε και βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο κουτσαίνοντας. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Παναγιώτης Ρέτσος, που ήταν εξαιρετικός και επενέβη όποτε χρειάστηκε, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Οι Ερυθρόλευκοι, που είχαν και δοκάρι με τον Μπιέλ (75’), έκαναν το πρώτο βήμα και πλέον πηγαίνουν στο Βέλγιο για να σφραγίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες για συμμετοχή στους ομίλους.

Ένα γκολ που δεν ευχαριστήθηκε όσο θα ήθελε, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο τραυματίστηκε και βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο κουτσαίνοντας. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Παναγιώτης Ρέτσος, που ήταν εξαιρετικός και επενέβη όποτε χρειάστηκε, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.