2012-09-02 20:50:36
Φωτογραφία για GP Βελγίου:Νίκη του Μπάτον σε έναν επεισοδιακό αγώνα
Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Τζένσον Μπάτον που θριάμβευσε στο Σπα, μετά την πρωτιά του στην πρεμιέρα της Αυστραλίας. Εκτός αγώνα οι Αλόνσο, Χάμιλτον εξαιτίας καραμπόλας στην εκκίνηση.

Σε βρετανικά χέρια παρέμεινε η καρό σημαία στη Formula 1, καθώς μετά την επικράτηση του Λουίς Χάμιλτον στην Βουδαπέστη, ήρθε η νίκη του Τζένσον Μπάτον στο βελγικό Grand Prix. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2009 ξεκίνησε από την pole position στον 12ο αγώνα της χρονιάς και έμεινε εκεί μέχρι το φινάλε.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή νίκη του 32άχρονου πιλότου, ο οποίος είχε επικρατήσει πριν περίπου 5,5 μήνες στην πρεμιέρα της σεζόν, στο GP της Αυστραλίας. Παράλληλα ο Τζένσον Μπάτον είδε για πρώτη φορά στην καριέρα του την καρό σημαία στην πίστα του Σπα!

Ο κερδισμένος όμως στο βελγικό Grand Prix ήταν αναμφισβήτητα ο Σεμπάστιαν Φέτελ ο οποίος με την δεύτερή του θέση μείωσε σημαντικά την διαφορά από τον Φερνάντο Αλόνσο που δεν βαθμολογήθηκε για πρώτη φορά φέτος.

Και αυτό γιατί ο Ισπανός ενεπλάκη σε μία τετραπλή καραμπόλα στην εκκίνηση και έμεινε εκτός αγώνα, μαζί με τους Χάμιλτον, Γκροζάν και Πέρες.

Στο βάθρο ανέβηκε και ο Κίμι Ράικονεν, ο οποίος προσπέρασε στην βαθμολογία τον Χάμιλτον και πλησίασε στον πόντο τον Γουέμπερ που τερμάτισε 6ος.

Ο νικητής Μπάτον "έσπασε" την 100άρα στην βαθμολογία (παρέμεινε 5ος στη γενική), ενώ εκπληκτική κούρσα έκανε ο Χούλκενμπεργκ που ξεκίνησε από την 12η θέση για να τερματίσει στην 4η, στην καλύτερή του για φέτος.