2012-09-02 21:40:17
Φωτογραφία για Εκανε... βόλτα η Γιούβε!
Η Ουντινέζε έμεινε με 10 από νωρίς και η Γιουβέντους δεν χαρίστηκε, περνώντας από το Φρίουλι με 4-1 και κάνοντας το 2Χ2. Στις 21:45 τα υπόλοιπα ματς.

Στο Ούντινε η Γιούβε πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 5λεπτο με τον Λιχτστάινερ και στο 14' ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Ο Πίρλο έβγαλε την μπαλιά για τον Τζιοβίνκο, ο οποίος πρόλαβε Μπρκιτς και την τσίμπησε με το κεφάλι. Ακολούθησε η σύγκρουση των δύο παικτών και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, δείχνοντας και την κόκκινη στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων! Μια κόκκινη που... δε δικαιολογείται καθώς υπήρχαν άλλοι δύο παίκτες της Ουντινέζε ακριβώς δίπλα. Οπως και να έχει, ο Βιντάλ από τα 11 βήματα έκανε το 0-1 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήλεγξε σε απόλυτο βαθμό τον αγώνα.

Η Γιουβέντους είχε συνεχώς την μπάλα, έδειχνε να θέλει να κουράσει την αντίπαλο της και αφού ο Βούτσινιτς έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 35', πήρε... εκδίκηση στο 45' καθώς με υπέροχο πλασέ άφησε άγαλμα τον Παντέλι (που πέρασε στο ματς αντί του Φαμπρίνι στην αποβολή του Μπρκιτς) για το 0-2.

Οι τρεις βαθμοί ήταν, πλέον, στο τσεπάκι των Τορινέζων, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν δυνατά για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ και το έκαναν. Σουτ του Μαρκίζιο στο 53', δεν μπλόκαρε ο Παντέλι και ο Τζιοβίνκο εύκολα το 0-3. Χαμένες ευκαιρίες από Βούτσινιτς, Μαρκίζιο στη συνέχεια και 0-4 στο 71' από το διαγώνιο σουτ του Τζιοβίνκο ξανά!

Ο Μάσιμο Καρέρα έκανε τις αλλαγές του, η Γιουβέντους έκοψε ρυθμό και η άμυνα χαλάρωσε αρκετά, όπως αποδείχθηκε στο 78' όταν οι Μπαρτσάλι, Μπουφόν και Λιχτστάινερ δεν συνεννοήθηκαν σωστά, για να μειώσει ο Λατσάρι σε 1-4, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (1/9)

Τορίνο-Πεσκάρα 3-0 (34' Σγκρίνια, 59' Μπρίγκι, 63' Μπιάνκι)

Μπολόνια-Μίλαν 1-3 (42' πεν. Ντιαμάντι-16' πεν.,77',85' Πατσίνι)

Κυριακή (2/9)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 1-4 (78' Λατσάρι-14' πεν. Βιντάλ, 45' Βούτσινιτς, 53',71' Τζιοβίνκο)

Κάλιαρι-Αταλάντα (21:45)

Κατάνια-Τζένοα (21:45)

Ιντερ-Ρόμα (21:45)

Λάτσιο-Παλέρμο (21:45)

Νάπολι-Φιορεντίνα (21:45)

Πάρμα-Κιέβο (21:45)

Σαμπντόρια-Σιένα (21:45)