2012-10-28 01:13:07
Φωτογραφία για Πάλι πεντάρα η Μπάρτσα
Την προηγούμενη αγωνιστική έβαλε πέντε, αλλά έφαγε και τέσσερα. Αυτή τη φορά έβαλε ξανά... πέντε, έμεινε στο μηδέν παθητικό και έδωσε ακόμα μια παράσταση, όπως μόνο η αυτή ξέρει. Η Μπαρτσελόνα... σκόρπισε με σκορ 5-0 την Ράγιο Βαγεκάνο για την ένατη «στροφή» της Primera Division και πλέον περιμένει «γκέλα» της Ατλέτικο Μαδρίτης για να μείνει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο Βαγιέκας, οι Καταλανοί έκρυβαν τη μπάλα όποτε το ήθελαν. Το... χορό των γκολ άνοιξε ο Βίγια στο 20’ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Φάμπρεγας. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ξεκίνησε και η «μαγεία». Μόλις στο 47’ ο Μέσι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Τσάβι στο 78’ έκανε το ματς... over και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Φάμπρεγας έκανε το 4-0, με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να συνδυάζονται με «κλειστά» μάτια.

Το «κερασάκι στη τούρτα» δεν θα μπορούσε να το βάλει άλλος, πέραν του «Λίο». Ο Αργεντινός αστέρας στο 89’ έκανε το τελικό 5-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Αυτό ήταν το 73ο γκολ του μέσα στο ημερολογιακό έτος του 2012 (με Μπαρτσελόνα και Αργεντινή) και χρειάζεται ακόμα δύο για να «πιάσει» τον Πελέ που είχε 75 το 1958. Κάτι παραπάνω από δεδομένο ότι θα τον ξεπεράσει μέχρι το τέλος του έτους.