2012-10-28 12:22:07
Φωτογραφία για ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 0-5 ΤΗ ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ *ΒΙΝΤΕΟ*
Η Μπαρτσελόνα πέρασε σαν...τυφώνας από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο την οποία και φιλοδώρησε με 5 γκολ.

Μόλις στο 20' ο Νταβίντ Βίγια έδωσε το έναυσμα για τους "μπλαουγκράνα" και ακολούθησε στο 47' ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσάβι στο 78' και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Σεσκ Φάμπρεγκας έκανε το 4-0.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Μέσι ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90', ο οποίος με αυτά τα δυο γκολ έφτασε τα 301 τέρματα στην επαγγελματική του καριέρα και τα 13 στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν με 25 βαθμούς και περιμένουν βαθμολογική φθορά της Ατλέτικο Μαδρίτης, έτσι ώστε να μην αποκτήσουν και πάλι συγκάτοικο.