2012-11-09 23:30:21
Φωτογραφία για Μπαίνει σε περιπέτειες ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός ξέχασε να παίξει άμυνα και σε συνδυασμό με την πολύ κακή μέρα του αρχηγού του αλλά και των βασικών του σουτέρ, ηττήθηκε με 67-79 από την Κίμκι στο ΟΑΚΑ, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και μπήκε σε περιπέτειες. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο και στο 4' προηγήθηκε με 10-5 της Κίμκι. Δύο λεπτά αργότερα με καλάθι του Σχορτσανίτη έκανε το 14-8 και παρά το γεγονός πως η ρωσική ομάδα μείωσε σε 14-12 στο 7', κατάφερε στο τέλος της περιόδου να προηγείται με 23-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "πράσινοι" ανέβασαν την διαφορά στο +10 (34-24) στο 13' αλλά η Κίμκι με ένα σερι 9 πόντων μείωσε σε 34-33 με τρίποντο του Κόπονεν στο 16'. Στην συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Παναθηναϊκό όμως να διατηρεί μικρό προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έληξε 41-38 για τον Παναθηναϊκό. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός διατήρησε αρχικά το προβάδισμα αλλά η Κίμκι εκμεταλλευόμενη την αστοχία των "πρασίνων" αλλά και με οργανωμένη άμυνα, πέρασε μπροστά με 43-44 στο 23' και από εκεί κι έπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν ισόπαλες 58-58. Στην τελευταία περίοδο η Κίμκι με επιμέρους σκορ 4-14, κατάφερε στο 36' να προηγηθεί με 62-72. Ο Παναθηναϊκός έβγαζε εκνευρισμό στο παρκέ και δεν έδειχνε να μπορεί να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου και αναπόφευκτα ήρθε η εκτός προγράμματος ήττα από την Κίμκι με 67-79.

Πηγή: superbasket.gr