2013-01-12 00:06:23
Φωτογραφία για ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ Η ΣΙΕΝΑ...
Παρά το κακό της πρώτο ημίχρονο, η Σιένα κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και με εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε σπουδαία νίκη επί της Κίμκι με 82-76, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στο Τοπ-16, ενώ η ίδια παρέμεινε αήττητη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Κίμκι μπήκε πιο δυνατά και στο 4' προηγήθηκε με 2-16. Η Σιένα όμως απάντησε άμεσα και στο 9' μείωσε σε 20-22 αλλά η Κίμκι αύξησε και πάλι το προβάδισμα (20-27) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η Σιένα με τρίποντο του Μος μείωσε σε 23-29 στο 13' αλλά η ρωσική ομάδα ένα λεπτό αργότερα έκανε το 23-32 για να ολοκληρώσει τελικά το ημίχρονο, μόλις στο +2 (39-41), καθώς η Σιένα δεν το έβαζε εύκολα κάτω.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι ομάδες δεν παρουσίαζαν αξιοσημείωτες διαφορές. Η Κίμκι διατηρούσε το προβάδισμα αλλά η Σιένα στο 26 ισοφάρισε σε 52-52 και στο 30' οι ομάδες ήταν ισόπαλες 60-60. Στην τελευταία περίοδο το "θρίλερ" συνεχίστηκε. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια αλλά στο 37' η Σιένα προηγήθηκε με 75-72 και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-76.

Δεκάλεπτα: 20-27, 39-41, 60-60, 82-76

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 20(3), Εζέ, Καραρέτο, Ράσιτς 3(1), Κανγκούρ 6(2), Σανικίτζε 11, Ρες 16(1), Τζάνινγκ 12(2), Χάκετ 4, Μος 10(3).

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 5, Φριντζόν 9(1), Κόπονεν, Βιάλτσεφ 5, Λόντσαρ 12, Ρίβερς 13(2), Μόνια 11(3), Πλάνινιτς 10, Ντέιβις 11, Νίλσεν.