2013-01-12 00:23:21
Φωτογραφία για Ρεάλ Μαδρίτης-Ζαλγκίρις Κάουνας 75-74
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Ρεάλ επικράτησε με 75-74 της Ζαλγκίρις που έχασε το τελευταίο σουτ με τον Πόποβιτς. Νεύρα στο τέλος ανάμεσα στο Ρούντι και τον Γιανκούνας.

Το αήττητο της διατήρησε η Ρεάλ Μαδρίτης με αντίπαλο την Ζαλγκίρις η οποία επικράτησε με σκορ 75-74 της Ζαλγκίρις για την 3η αγωνιστική του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έγραψε το 75-74 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, έστω κι αν υπήρξε νέο τάιμ άουτ στο ματς που έδωσε στον Πλάθα την δυνατότητα να σχεδιάσει την επίθεση της ομάδας του. Ωστόσο, ο Πόποβιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Νωρίτερα, στα 8,7'' πριν το τέλος ο Λαφαγιέτ με βολές έγραψε το 72-74 και υπήρξε τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Μετά το τέλος του αγώνα, είχαμε νεύρα ανάμεσα στον Γιανκούνας και το Ρούντι και με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων, αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ μπήκε στο παρκέ με το άγχος της έδρας να τη βαραίνει, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να προηγηθεί με 0-7 και 5-13. Ο Λαβρίνοβιτς έστειλε τη διαφορά και στους 10 (9-19), όμως οι Σέρχιο Γιουλ και Φελίπε Ρέγιες μείωσαν σε 18-20, πριν ο Λαφαγιέτ με τρίποντο γράφει το 18-23 στο 10ο λεπτό.

Στο 14' οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά με επιμέρους σκορ 11-5 που μετέτρεψε το σκορ σε 29-28. Από εκεί κι έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (36-34, 36-38, 38-40). Οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια ισόπαλες 40-40, με τη Ρεάλ πάντως να έχει το ισχνό 15% στα τρίποντα (2/13 σουτ έναντι 6/13 και 46%).

Στο γ΄δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι, καθώς η Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να διατηρήσει το +5 με το οποίο είχε προηγηθεί (40-45).

Από εκεί κι έπειτα το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν τη νίκη με όλες τους τις δυνάμεις. Στο τέλος όμως μίλησε η έδρα και η ψυχραιμία του Ροντρίγκεθ έξω από τα 6.75μ. που έγραψε το 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-40, 54-52, 75-74

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3(1), Φερνάντεθ 10(1), Πότσιους 6(1), Σουάρεθ 5(1), Ρέγιες 6, Μίροτιτς 17(1), Ροντρίγκεθ 8(2), Χετσμάιερ 2, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 4, Γιουλ 10, Σλότερ 2.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 6, Τζάαμπερ 3(1), Πόποβιτς 21(5), Γιασικεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας, Ντέλας 4, Κουζμίνσκας, Λαφαγιέτ 13(3), Καουκένας 11(1), Φουτ 8, Λαβρίνοβιτς 8(1).