2013-01-12 20:19:45
Φωτογραφία για Ίκαρος Καλλιθέας-Πανελευσινιακός 85-78
Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε του μαχητικού Πανελευσινιακού με 85-78.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε του Πανελευσινιακού στο κλειστό της Γλυφάδας με 85-78 και σημείωσε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα αντέδρασαν, χωρίς πάντως στο τέλος να καταφέρουν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τους νικητές ο Φαγιέ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, καθώς σημείωσε 22 πόντους, ενώ 9 πόντους είχε ο Βρκιτς. Για τον Πανελευσινιακό ο Νίκος Λιακόπουλος είχε 26 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, με τον Κυριακόπουλο να προσθέτει 15.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους και με δύο εύστοχες βολές από τον Βρκιτς προηγήθηκε με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι θα ισοφαρίσουν με τρίποντο του Γκίμπσον, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γιαννακίδη θα περάσουν μπροστά με 8-5 και ο Γκίμπσον θα σημειώσει το 11-5. Οι φιλοξενούμενοι θα πλησιάσουν με τρίποντο από τον Καμπ και καλάθι του Παπανικολόπουλου (11-10), αλλά ο Φαγιέ με κάρφωμα έκανε το 13-10.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα με τον Δεληγιάννη (16-16), όμως και πάλι ο Φαγιέ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 19-16 για τους γηπεδούχους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-18, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Ζόραν Βρκιτς.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Κυρίτσης σημείωσε το 25-20, με τον Πάντιτς στο 13ο λεπτό να κάνει το 27-22 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Λαρεντζάκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 32-22 και ο Μαγκουνής μείωσε στους οκτώ πόντους (32-24). Ο Σίμτσακ ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (34-24) και ο Κυριακόπουλος πέτυχε το 34-26.

Ο Κυριακόπουλος θα κάνει και το 37-28, με τον Φαγιέ έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να ανεβάζει την διαφορά στους 12 πόντους (40-28). Ο Γκίμπσον μείωσε σε 40-30, με τον Νίκο Λιακόπουλο να σημειώνει το 42-32. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και κατάφεραν να κλείσουν το δεύτερο δεκάλεπτο στο -5 κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας (42-37).

Κοντά οι δύο ομάδες

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανελευσινιακός θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την απόδοση του και θα καταφέρει να περάσει μπροστά στον αγώνα. Ο Νίκος Λιακόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε στο 22ο λεπτό το 42-44 για τους φιλοξενούμενους. Ο Πάντιτς, όμως θα ισοφαρίσει σε 47-47 για να δώσει το προβάδισμα στον Πανελευσινιακός ο Κυριακόπουλος με 47-49.

Ο Νίκος Λιακόπουλος με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 53-55, ενώ ο Πάντιτς μείωσε σε 55-56. Ο Αλέξανδρος Κυρίτσης έκανε το 57-59, αλλά ο Κυριακόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 57-62 και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του. Ο Κυρίτσης με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το σκορ της τρίτης περιόδου μερικά δευτερόλεπτα αργότερα (58-62).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά και πέρασαν μπροστά με δύο εύστοχες βολές του Βρκιτς 68-67. Ο Φαγιέ έκανε το 70-67 και ο Γκίμπσον με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 36ο λεπτό πέτυχε το 73-70.

Ο Πάντιτς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 76-74, ενώ ο Φαγιέ ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Ίκαρο Καλλιθέας (78-74), ο οποίος έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα τελικά με 85-78 και σημείωσε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-37, 58-62, 85-78.

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στραντ 3, Λαρεντζάκης 8(2), Κυρίτσης 5, Βρκιτς 9(1), Ντελκ, Φαγιέ 22(2), Γκίμπσον 8(2), Γιαννακίδης 9, Αγαδάκος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 17.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 7(1), Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 2, Κυριακόπουλος 15(3), Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 26(2), Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος, Γκίμπσον 15(1), Αβραμίδης.