2013-01-27 19:30:07
Φωτογραφία για Νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά απέναντι στον Ολυμπιακό και έφτασε κοντά σε μία σπουδαία νίκη, αλλά οι σαφώς πιο έμπειροι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν την ανατροπή και έφυγαν με νίκη 3-2 από τη Γλυφάδα.

Ένα πολύ καλό ντέρμπι, με δόσεις από τα παλιά, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Γλυφάδας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.

Παρά τα όσα προβλήματα αντιμετωπίζουν οι "πράσινοι", κατάφεραν να κοντράρουν τον αιώνιο αντίπαλό τους και να προηγηθούν δύο φορές στα σετ, απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα, που έχει μόλις μία ήττα στη φετινή Volleyleague.

Ωστόσο, η εμπειρία των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που μίλησε στο τέλος, με τον Ολυμπιακό να ανατρέπει την κατάσταση και να παίρνει τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ με το ίδιο σκορ απάντησαν στο 2ο σετ οι "ερυθρόλευκοι". Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη, με 25-23 στο 3ο σετ, πήρε και πάλι το προβάδισμα, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, κατακτώντας το 4ο σετ με 25-22.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει το 9-7 του "τριφυλλιού" και με σερί 5-0 να προηγηθεί με 12-9, που ήταν αρκετό για να του χαρίσει τη νίκη με 15-11.