2013-02-15 21:15:04
Φωτογραφία για Άνοιξε διάπλατα την πόρτα της πρόκρισης ο Ολυμπιακός
Η πρώτη ομάδα που παίρνει τη νίκη στην έδρα της Χίμκι τη φετινή σεζόν έγινε ο Ολυμπιακός!Ο πρωταθλητής Ευρώπης, αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους, κατάφερε με μία... ολική επαναφορά στην τελευταία περίοδο να πάρει τη νίκη με 82-87 στη Ρωσία και να κάνει άλλο ένα βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Euroleague. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Χάινς και Σπανούλης που σημείωσαν από 19 πόντους, με τον Παπανικολάου να είναι επίσης εξαιρετικός με 14 και τον Άντιτς να ακολουθεί με 11 σε κρίσιμα σημεία. Αντίθετα, οι 20 πόντοι του «απίστευτου» Ντέιβις και οι 19 του Λόντσαρ δεν ήταν αρκετοί για τους Ρώσους. Στη σημασία της σπουδαίας νίκης του Ολυμπιακού επί της Χίμκι στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά τη λήξη της αναμέτρησης."Προφανώς και ήταν μια πολύ σκληρή και σημαντική νίκη για μας. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα στο πρώτο ημίχρονο κι αν δείτε τους αριθμούς, φαίνεται ότι η Χίμκι έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές ασίστ και επιθετικά ριμπάουντ
. Με τον τρόπο που εμείς παίξαμε και τον τρόπο που έπαιξε η Χίμκι η διαφορά ήταν καλή για μας. Είχαμε υπομονή όμως, βρήκαμε σωστές επιλογές στην επίθεση και όταν βελτιώθηκε η άμυνά μας το παιχνίδι ήρθε σε μας. Είναι η πρώτη ήττα της Χίμκι στην έδρα της ύστερα από πολύ καιρό, κι αυτό κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο σημαντική. Τώρα βλέπουμε το μέλλον μας στη διοργάνωση με μεγαλύτερη αισιοδοξία, αλλά ακόμα έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε. Το σημείο κλειδί για τη σημερινή μας νίκη είναι η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και το γεγονός ότι κάναμε εξαιρετική δουλειά στον τρόπο που γυρίσαμε την μπάλα. Ο Κάιλ Χάινς έκανε τέλειο παιχνίδι, αλλά επίσης και οι Σλούκας, Σπανούλης και Άντιτς ήταν πολύ καλοί σήμερα".O Κρέσιμιρ Λόντσαρ μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον Σπανούλη μετά το τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό και την ήττα της Χίμκι με 82-87."Τα πηγαίναμε πολύ καλά σχεδόν σε όλο το ματς, αλλά στα τελευταία δύο με τρία λεπτά που ήταν σημαντικά, δεν πήραμε έξυπνες αποφάσεις. Ωστόσο, για τον Ολυμπιακό ήταν εκεί ο Σπανούλης, ο οποίος πήρε όλο το ματς πάνω του, η ομάδα του έφτασε στη νίκη, ενώ παράλληλα ο ίδιος απέδειξε για άλλη μία φορά το πόσο μεγάλος παίκτης είναι", δήλωσε ο Λόντσαρ.