2013-03-11 20:17:38
Φωτογραφία για Α1 βόλεϊ ανδρών: Στο χείλος του γκρεμού ο Παναθηναϊκός
Ο Ηρακλής νίκησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό, για την 20η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών, και τον οδήγησε στα πρόθυρα του απευθείας υποβιβασμού του, για πρώτη φορά στα χρονικά του ελληνικού πρωταθλήματος. Δύο ματς απομένουν στους πράσινους, για να μειώσουν τη διαφορά που τους χωρίζει από τη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πριν λίγα χρόνια, για την ακρίβεια από το 2006 έως το 2008, Ηρακλής και Παναθηναϊκός "τρώγονταν", σε κανονική περίοδο και πλέι οφ, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Και σήμερα, στο κλειστό της Μίκρας, έδωσαν αγώνα επιβίωσης! Τον κέρδισε ο "γηραιός", και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ (25-21, 25-13, 28-26), με αποτέλεσμα να αυξήσει σε 7 βαθμούς (22 έναντι 15) τη διαφορά του από τον Παναθηναϊκό, μόλις δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Εάν παραμείνει μέχρι τέλους αυτή η διαφορά, μεταξύ 10ου και 11ου της βαθμολογίας, το Τριφύλλι θα χρεωθεί αυτομάτως τον πρώτο υποβιβασμό της ιστορίας του
. Για να του δοθεί μία επιπλέον ευκαιρία, μέσω της διαδικασίας των πλέι άουτ, πρέπει να μειώσει τη διαφορά σε 6, ή και λιγότερους, βαθμούς. Τα ματς που του απομένουν είναι με τον Αρη, εκτός έδρας, και με τη Νίκη Αιγινίου, την τελευταία αγωνιστική. Ο Ηρακλής, από την πλευρά του, έχει να παίξει εκτός έδρας με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, και στο τέλος με τον Αρη, εντός έδρας. Η δε Νίκη Αιγινίου, που έχει τώρα 23 βαθμούς, θα υποδεχτεί την Κηφισιά, πριν φτάσει η στιγμή να τα βάλει με τους πράσινους.

Στους άλλους αγώνες της 20ης αγωνιστικής: ΠΑΟΚ- Φοίνικας Σύρου 3-1, Ολυμπιακός- Μίλων 3-0, Λαμία- Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3, Παμβοχαϊκός- Νίκη Αιγινίου 3-1, Κηφισιά- Αρης 3-0.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 53, Παμβοχαϊκός 40, Εθνικός Αλ. 38, ΠΑΟΚ και Φοίνικας 35, Αρης 32, Κηφισιά 27, Λαμία 25, Νίκη 23, Ηρακλής 22, Παναθηναϊκός 15, Μίλων 10.