2013-04-06 19:54:00
Φωτογραφία για Εθνική Κορασίδων: Εισιτήριο για Ταϊλάνδη
Ιστορία έγραψε η Εθνική Κορασίδων, η οποία νίκησε 3-0 (25-21, 25-21, 25-21) σετ τη Ρωσία στον αγώνα για τις θέσεις 5-8 και εξασφάλισε μια θέση στην εξάδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που δίνει το “εισιτήριο” για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ταϊλάνδης (Νακόν Ρατκασίμα, 26 Ιουλίου- 4 Αυγούστου).

Η Ελλάδα θα παίξει την Κυριακή 7 Απριλίου στις 14:00 με μία από τις Σλοβενία- Γερμανία για τις θέσεις 5-6 της διοργάνωσης, ενώ ανανέωσαν το ραντεβού της τον προσεχή Ιούλιο και για το European Youth Festival της Ολλανδίας (14-19 Ιουλίου).

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας προηγήθηκε και με κάποια ρωσικά λάθη 8-5, ενώ η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τις διεθνείς μας, καθώς με καλό μπλοκ της Γκουντιμένκο και τις επιθέσεις των Στράντζαλη, Ψωμά διατήρησαν το προβάδισμα με 16-14. Παρόλο που οι Ρωσίδες μείωσαν σε 21-20, οι Ελληνίδες έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ τα λάθη των διεθνών μας χάρισαν το προβάδισμα στη Ρωσία με 8-6, με αποτέλεσμα ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τάκης Φλώρου, να βάλει τις φωνές και να ταρακουνηθούν τις διεθνείς μας, καθώς με άσο της Στράντζαλη ήρθε η ισοφάριση 9-9, ενώ στην συνέχεια οι πολύτιμοι πόντοι της Ψωμά και τα σέρβις της Γκουντιμένκο έβαλαν την Ελλάδα στη του οδηγού στο σκορ με 16-15. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ, ενώ στη συνέχεια ξέφυγε με 24-19 και έκανε τα κερδισμένα σετ δύο με 25-21.

Στο τελευταίο σετ η Ρωσία προσπάθησε να πιέσει περισσότερο, .ομως δεν απέφυγε τα λάθη, που διατήρησαν τη διαφορά των 4 πόντων στο 21-17 της Εθνικής μας. Τελικά η Ελλάδα κατέκτησε με 25-21 μια άξια και ιστορική νίκη.

Κερδισμένοι πόντοι: 75-63: Σέρβις 9-4, Επίθεση 41-34, Μπλοκ 8-1, Λάθη αντιπάλου 17-24

ΕΛΛΑΔΑ: Κωνσταντινίδου 3π, Στράντζαλη 15π (3 άσοι), Ψωμά 14π, Βασιλαντωνάκη 18π, Γκουντιμένκο 3, Χαμπηλομάτη 3π, λίμπερο η Κοκκινάκη (55% υπ, 52% άριστες), Φακοπουλίδου 2π

ΡΩΣΙΑ: Σέρμπινα 1π, Σπερσκάιτε 10π, Κονοβάλοβα 2π, Λοπάτινα 5π, Γιουρίνσκαγια 9π , Τσερεμίσινα 2π, λίμπερο Κουρνόσοβα (53% υπ, 47% άριστες),Κοκόρεβα 8π, Ζουρμπένκο 2π, Σκουρίχινα, Γκουσκοβα