2013-04-20 21:04:29
Φωτογραφία για «Κλείδωσε» play-offs (58-67)
Ο ΑΡΗΣ έκανε το αυτονόητο στην Αθήνα, επικράτησε του Περιστερίου με 58-67 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος,

νίκη που του εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα play-offs.

Ο αγώνας «στιγματίστηκε» από τα επεισόδια των οπαδών του Περιστερίου 19'' πρίν το τέλος της αναμέτρησης πετώντας μέσα στον αγωνιστικό χώρο ό,τι έβρισκαν, ενώ εισήλθαν μέσα σ'αυτόν λίγο αργότερα με αποτέλεσμα το γήπεδο να εκκενωθεί για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Οι «κίτρινοι» πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα (6-12), ωστόσο οι γηπεδούχοι με 7 συνεχόμενους πόντους του Πάρκερ μετέτρεψαν το σκορ σε 13-12, με τη πρώτη περίοδο να «κλείνει» εν τέλει υπέρ του ΑΡΗ στο +2 (14-16).

Οι ισορροπίες διατηρήθηκαν καί στη δεύτερη περίοδο με τον ΑΡΗ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (24-29) και το Περιστέρι να μειώνει και πάλι (28-29).

Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΑΡΗ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το ισχνό προβάδισμα των 3 πόντων (28-31).

Οι δύο ομάδες μπήκαν «σφιγμένες» στην επανάληψη μένοντας χωρίς πόντους για τρισήμιση περίπου λεπτά με τον ΑΡΗ να σημειώνει στη συνέχεια μόλις 3 πόντους σε 7 λεπτά και το σκορ να μετατρέπεπαι σε 38-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Κάπου εκεί ο Καραποστόλου πήρε τη κατάσταση στα χέρια του και με 10 συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΑΡΗ κλείνωντας τη περίοδο στο +5 (40-45).

Τη σκυτάλη πήρε στις αρχές της τελευτάιας περιόδου ο Χάντ που με 3 συνεχόμενα τρίποντα μετέτρεψε το σκορ από 45-48 σε 49-57.

Το Περιστέρι έκανε τη τελευταία αντεπίθεση να «γυρίσει» το παιχνίδι, μείωσε προσωρινά σε 57-61, όμως ο ΑΡΗΣ έδειξε χαρακτήρα «τελειώνοντας» την υπόθεση νίκη μετατρέποντας το σκορ σε 57-66.

Οι οπαδοί του Περιστερίου μη αντέχοντας τη διαφαινόμενη ήττα άρχισαν να εκτοξεύουν στο πάγκο του ΑΡΗ καθίσματα, καδρόνια, γυάλινα μπουκάλια με αποτέλεσμα 19'' πρίν τη λήξη να διακοπεί το παιχνίδι.

Αφού συνεχίστηκαν τα εναπομείναντα δευτερόλεπτα (μετά την εκκένωση) ο ΑΡΗΣ πανυγήρισε μια παλικαρίσια νίκη με το τελικό 58-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 28-31, 40-45, 58-67

Περιστέρι (Κουστένης) : Παπαντωνίου 4, Κομποδιέτας 2, Πάρκερ 20, Κανονίδης, Μάντζαρης 6, Μίτσελ 10, Χάινς 12, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Γαλιώτος 3, Λάκκας, Ζούμπος

ΑΡΗΣ (Αγγέλου) : Πάσαλιτς 6, Χαντ 12, Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 2, Τσιάρας, Ασημακόπουλος, Καραποστόλου 21, Χαρίσης 4, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 9, Δήμας 3