2013-04-22 00:20:05
Φωτογραφία για Αποστολή εξετελέσθη για τον Πανθρακικό
Την παραμονή του στα σαλόνια της Super League πανηγυρίζει ο Πανθρακικός. Ο μοναδικός στόχος της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη στην αναμέτρηση της 30ης αγωνιστικής κόντρα στην ήδη υποβιβασμένη Κέρκυρα και η αποστολή των Θρακιωτών εξετελέσθη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι από το πρώτο λεπτό με φανερή την διάθεση να σκοράρουν νωρίς για να σκορπίσουν τα σύννεφα του υποβιβασμού. Απέναντι τους όμως βρήκαν τον εξαιρετικό Στρατηλάτη ο οποίος σε αρκετές περιπτώσεις έσωσε την εστία των Φαιάκων. Όμως στο 37' ο γόρδιος δεσμός λύθηκε για τους γηπεδούχους όταν ο Τζάνης με διπλή προσπάθεια έπειτα από σέντρα του Μπαϊκαρά νίκησε τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας και άνοιξε το σκορ για τον Πανθρακικό. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ όταν στο 59' ο Τζάνης είδε την μπάλα μετά από την προσπάθεια του να χτυπάει στο δοκάρι. Η Κέρκυρα ανέβασε την απόδοση της και έφθασε στην ισοφάριση τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις. Όμως στο 83' ο Δημήτρης Παπαδόπουλος νίκησε τον στρατηλάτη στο τετ-α-τετ και σφράγισε την σπουδαία νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να αποχαιρετήσουν την κατηγορία με γκολ όταν ο Κυβελίδης στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 2-1.