2013-07-21 18:43:07
Φωτογραφία για Πέμπτη η Εθνική Νέων με 74-60 επί της Τουρκίας.
Στην πέμπτη θέση τερμάτισε στο Ευρωμπάσκετ της Εσθονίας η Εθνική Νέων Ανδρών μετά και τη νίκη που πέτυχε με 74-60 επί της Τουρκίας.Με νίκη τελείωσε τις υποχρεώσεις τις στο Ευρωμπάσκετ της Εσθονίας η Εθνική μας ομάδα μετά τη νίκη που πέτυχε επί της Τουρκίας. Η "γαλανόλευκη" ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους Τούρκους να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αρκετή νευρικότητα και από τις δύο ομάδες που δύσκολα έβρισκαν το στόχο στα πρώτα λεπτά. Η Ελλάδα έφτασε στο 8-12 (848), έχοντας ήδη πάρει τον έλεγχο του αγώνα και προβάδισμα από το τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη της ελληνικής ομάδας (8 στο πρώτο δεκάλεπτο), για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με έναν πόντο (13-12).

Το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ήταν αμφίρροπο. Η Τουρκία προηγήθηκε και με τέσσερις πόντους 20-16, αλλά το 22-21 , έγινε 24-35 με τους Έλληνες παίκτες να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση διαρκείας, βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη. Όλα αυτά αποφεύγοντας τα λάθη (μόλις ένα στο δεύτερο δεκάλεπτο), επιλέγοντας προσεκτικά τον τρόπο που θα επιτεθεί και δένοντας στην άμυνα, οδηγώντας τους Τούρκους σε 10 συνεχόμενα άστοχα σουτ και λάθη στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης οδήγησε τη διαφορά στο +14 (24-38, 2111), ο Μιχάλης Καμπερίδης τη διατήρησε στα ίδια επίπεδα (26-40, 2150), Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο έγραψαν το 29-43 (2435), αλλά το διάστημα που ακολούθησε ήταν το χειρότερο επιθετικά για την Ελλάδα. Η Τουρκία έκανε ένα 13-0, μείωσε στον πόντο (42-43, 2733) και ο αγώνας έδειξε να γίνεται και πάλι ντέρμπι. Οι Έλληνες παίκτες όμως δεν το επέτρεψαν. Αγραβάνης, Λαρεντζάκης και Μποχωρίδης οδήγησαν στο 45-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κώστας Γόντικας διαμόρφωσε το 45-54 (3040) με την επιστροφή στο παιχνίδι, ο Αγραβάνης έγραψε στο 50-60 (3310), ο Παπαπέτρου οδήγησε στο +12 (54-66, 3630) και ο ίδιος με τον Αγραβάνη στο +14 μέσα από το τελικό 60-74. Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Γιάννης Παπαπέτρου που πέτυχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 24-35, 45-52, 60-74

Τουρκία: Αλτίν 6, Ερογλου 10, Καντάν 17, Τουρέν 5, Ντοκουγιάν 2, Τουντσέρ 8, Ερντογάν 4, Τεκίν 8

Ελλάδα: Μποχωρίδης 12, Λαρεντζάκης 8, Παπαπέτρου 21, Καραμαλέγκος, Μίτσιαλος, Αντετοκούνμπο 3, Αγραβάνης 17, Καμπερίδης 7, Γόντικας 6