2013-09-21 00:15:50
Φωτογραφία για Στον τελικό η Γαλλία μετά από ματσάρα-Εκτός η Ισπανία
Ένα συγκλονιστικός Τόνι Πάρκερ πήρε από το χέρι τη Γαλλία και την οδήγησε στον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ, με τους "τρικολόρ" να νικούν στην παράταση με σκορ 75-72. Την Κυριακή το βράδυ με την Λιθουανία για το χρυσό!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Γαλλία έκανε το όνειρο πραγματικότητα και απέκλεισε την Ισπανία που για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν το φαβορί.

Εκπληκτικό ματς από τον Τόνι Πάρκερ ο οποίος με τους 32 πόντους του, έγινε ο 2ος σκόρερ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ, πίσω από τον Ντιρκ Νοβίτσκι.

Ο Αζινσά στο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της παράτασης ισοφάρισε σε 67-67, ενώ στο 1.10'' για τη λήξη έγραψε το 67-69. Στα 42,4'' πριν τη λήξη, ο Πάρκερ με νέες βολές έκανε το σκορ 67-71. Στα 23,8'' ο Ντιό έγραψε με βολές το 69-73, ωστόσο έκανε το φάουλ στην επόμενη φάση στον Ροντρίγκεθ που μείωσε σε 73-72. Τελικά, ο Ντιό στα 17'' ήταν και πάλι ψύχραιμος γράφοντας το τελικό 75-72!

Ο πρωταγωνιστής

Αυτός ο τίτλος δικαιωματικά ανήκει στον Τόνι Πάρκερ. Ο Γάλλος πόιντ γκαρντ έκανε ό,τι μπορούσε για να φέρει τη Γαλλία στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (22/9) και τα κατάφερε! Σε περισσότερα από 37 λεπτά αγώνα, ο Πάρκερ πέτυχε 32 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και ήταν ο μεγάλος ηγέτης των "τρικολόρ".

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 8/10 τρίποντα της Γαλλίας στο β' ημίχρονο κι ενώ στο α' μέρος είχε 0/9! Οι Γάλλοι έμοιαζαν σαν να ξύπνησαν από "λήθαργο".

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στην ψυχραιμία του Ντιό στις βολές. Ο Γάλλος έβαλε 4/4 συνολικά στο τέλος και είχε την ευκαιρία να διορθώσει το λάθος του (φάουλ στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ ενώ έβαλε και το καλάθι).

Ο αγώνας

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημά του και χαμηλό σκορ από τις δύο ομάδες. Οι Ισπανοί με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο του α' δεκ. μετέτρεψαν το 12-14 σε 18-14 στο 10'. Με το ξεκίνημα της β' περιόδου η Γαλλία ισοφάρισε σε 18-18 με τον Πάρκερ να έχει πετύχει τους 12 από τους 18 πόντους της ομάδας του.

Μόλις ο Πάρκερ έκατσε στον πάγκο για να πάρει κάποιες ανάσες, η Ισπανία βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, καθώς τα διαδοχικά τρίποντα των Γάλλων δεν βρήκαν στόχο. Η "φούρια ρόχα" όμως ήταν αντίθετα εύστοχη έξω από τα 6.75μ. και με τους Σαν Εμετέριο, Ροντρίγκεθ βρέθηκε στο +11 (29-18) στο 15ο λεπτό του αγώνα.

Μετά από 9 άστοχα σουτ τριών πόντων, η Γαλλία ευστόχησε σε δύο διαδοχικά στο 24' με τον Ντιό να γράφει το 35-29. Ο Ρούντι Φερνάντεθ απάντησε για το 42-33, όμως οι Γάλλοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, μέχρι που ο Γιουλ έγραψε το 49-43 του γ' δεκαλέπτου. Οι "τρικολόρ" μείωσαν σε 52-51, ωστόσο οι Ισπανοί απάντησαν με τον αφηνιασμένο Ρούντι να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια (60-53).

Οι Γάλλοι όμως είχαν πάρει φωτιά με 8/10 τρίποντα στο β' ημίχρονο, ενώ ο Πάρκερ ισοφάρισε σε 61-61 στο 37'. Στα 2.04'' πριν το τέλος ο Πάρκερ έδωσε προβάδισμα στη Γαλλία (65-64), ενώ ο Αζινσά ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στην παράταση (65-65), καθώς καμία ομάδα δεν σκόραρε έκτοτε (τάπα στον Πάρκερ, άστοχο τρίποντο του Καλδερόν).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-20, 49-43, 65-65(κ.α.), 72-75