2013-09-26 19:48:35
Φωτογραφία για 25ΛΕΠΤΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ... ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 78-83!
Πολύ καλά άρχισε τον αγώνα κόντρα στην Αναντολού Εφές για μία θέση στον τελικό του Rixos Cup 6 που διεξάγεται στην Πόλη ο Θρύλος. Με πολύ καλή άμυνα και επιθετικές λύσεις από... παντού, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-31, ενώ στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το δεύτερο ημίχρονο που έκλεισε με τη μέγιστη διαφορά 32-50 (+18).

Λύσεις από τον Κώστα Σλούκα, τον Μπρεντ Πέτγουεϊ αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες από... κοντά, με σύνολο 6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ποσοστά πάνω από 60% ο Ολυμπιακός δε θα μπορούσε να κλείσει το ημίχρονο με μικρότερη διαφορά.

Κάπως έτσι εξελίχθηκε και το...μισό τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει στο +20 στο 22' (34-54) και να παραμένει εκεί μέχρι το 25' (41-61) με τον Γιώργο Πρίντεζη να... τραβάει το σκορ και τον Έισι Λο να βάζει τις... πινελιές του. Η αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, ένα αντιαθλητικό στον Πέτγουεϊ και οι συνεχόμενες βολές των Τούρκων (αφού ο Ολυμπιακός είχε κάνει νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ), τους έδωσε την ευκαιρία να κατεβάσουν τη διαφορά στο -8 και να κλείσει η τρίτη περίοδος με 55-63!

Στην αρχή της τέταρτης περίοδου ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά τη διαφορά στο +12, 7 περίπου λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με εντυπωσιακό κάρφωμα του Σίμονς (57-69). Με τον Γιώργο Πρίντεζη να αστοχεί... εξ'επαφής οι Τούρκοι έκαναν την αντεπίθεση τους, και κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 9, αλλά ο Γιάννης Παπαπέτρου με ωραία προσπάθεια και καλάθι δύο πόντων την ξανα-έφερε στους 12, 3 λεπτά πριν το τέλος (63-75). Η Εφές... επανήλθε όμως και 1'.30" πριν το τέλος κατέβασε τη διαφορά στο -6 με καλάθι του Σαβάνοβιτς. Ο Σλούκας έφερε με δύο βολές ξανά τη διαφορά στους 8, και παρόλο που οι διαιτητές έδωσαν δύο περίεργα επιθετικά σε... ένα λεπτό με την μπάλα στην κατοχή του Θρύλου (το ένα στον Ντάστον που αποβλήθηκε), ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον αυριανό τελικό κόντρα στην Μπεσίκτας, αφού παρά το γεγονός ότι η Τούρκοι μείωσαν στο -5 0.45" πριν το τέλος (74-79) δεν κατάφεραν ουσιαστικά ν'απειλήσουν τους πρωταθλητές ευρώπης, αφού παρά τις δύο άστοχες βολές του Σλούκα, ο αγώνας τελείωσε με 78-83.

Τα δεκάλεπτα : 18-31, 32-50, 55-63, 78-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας) : Λο 9 (1τρ), Σλούκας 15 (1 τρ), Περπέρογλου 8 (2 τρ), Πρίντεζης 13, Ντάνστον 8, Πέτγουεϊ 8 (2 τρ), Μάντζαρης 5 (1 τρ), Σίμονς 6, Παπαπέτρου 9 (1 τρ), Λοτζέσκι 2.