2013-10-31 22:14:04
Φωτογραφία για ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΠΑΜ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ... «ΡΟΠΑΛΙΕΣ»!
Έκανε την υπέρβαση ο Ηρακλής και αποσπώντας 2-2 στην Ξάνθη πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου αφού είχε νικήσει 1-0 στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο «Γηραιός» πήγε στην Ξάνθη για να υπερασπιστεί το υπέρ του 1-0 του πρώτου αγώνα, όμως μέσα σε τρία λεπτά (30’-33’) είδε τον Μάνταλο με δύο γκολ να φέρνει τα πάνω-κάτω και να δίνει σκορ πρόκρισης στους Ακρίτες.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως είχε απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτα ο Σιατραβάνης στο 77’ έγειρε και πάλι την πλάστιγγα υπέρ του Ηρακλή για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Πουρτουλίδης και να δώσει τη... «χαριστική βολή» στην Ξάνθη και την πρόκριση στην ομάδα του.

SKODA Ξάνθη (Ρ. Μάουερ): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Κάλβο (69' Σολτάνι), Μάνταλος, Φλίσκας, Γούτας, Σολάρι, Μαρίν, Χοσέμι, Βασιλακάκης.

Ηρακλής(Γ. Καραϊσκος-Φ. Γκιζέλης): Κηπουρός, Σαββίδης, Λίμα, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Σιατραβάνης, Κυριάκος (46' Ματσούκας), Μπάμπα (66' Πουρτουλίδης), Μπριλάκης, Ονουάτσι, Τσιλιανίδης.