2013-12-02 20:10:39
Φωτογραφία για Ηλυσιακός-Παναθηναϊκός 60-87
Ο Παναθηναϊκός άρχισε να τρέχει από τη δεύτερη περίοδο και έφτασε σε άνετη νίκη επί του Ηλυσιακού (60-87). Ο Αργύρης Πεδουλάκης μοίρασε χρόνο και ευκαιρίες, όπως οι νταμπλούχοι Ελλάδος κρατούσαν για τον εαυτό τους την πρώτη θέση της βαθμολογίας, στη Basket League ΟΠΑΠ.

Για να κάνει επτά τις νίκες του στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, ο Παναθηναϊκός έκανε το 11-0 στις συναντήσεις του με τον Ηλυσιακό (60-87), κυριαρχώντας από την αρχή έως το τέλος. Για την ακρίβεια, το 9-7 (5.14'') ήταν η τελευταία επαφή που είχαν οι γηπεδούχοι στο σκορ με τους "πράσινους".

Πρώτος σκόρερ των "πρασίνων" ήταν ο Γιάνκοβιτς (19π., εκ των οποίων τους 12 στο πρώτο ημίχρονο) και ακολούθησε ο Παππάς με 16π. Για τους Ιλισιώτες, ο Στέφενς τελείωσε με 19π., αλλά σκόραρε μόλις 3 στο δεύτερο μισό του ματς.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς είχε 12π. στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε με 19π. που αφορούσαν 5/6 διπ., 2/6 τριπ. και 3/4 βολές. Επίσης, άρπαξε 5 ριμπ., έκανε 1 κλεψ. και μόλις 1 λάθος σε 23.44. Ο προπονητής του, του έδωσε την ευκαιρία και εκείνος την άρπαξε από τα μαλλιά.

Ο αριθμός

Σε μια εμφάνιση που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός, δεν κατάφερε να ισορροπήσει το θέμα με τα τρίποντα, καθώς κάποιες φορές το παραέκανε και εν τέλει είχε 6/22 (δηλαδή, 27%). Την κατάσταση έσωσε ο Παππάς, στην τέταρτη περίοδο, καθώς με τα ντράιβ του έγιναν τα δίποντα που επιχείρησαν οι "πράσινοι" (27) περισσότερα από τα τρίποντα (22).

Πού κρίθηκε

Η διαφορά δυναμικότητας έγινε απόλυτα ξεκάθαρη, από τα μέσα της α' περιόδου και έως το τέλος. Ομοίως και το βάθος του πάγκου.

Ο αγώνας

Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να υπνωτίσει τον Παναθηναϊκό στην αρχή και εν μέρει τα κατάφερε, για να προηγηθεί 9-7 (5.14''), με τον Στέφενς να ηγείται του σχήματος και τον ΕμΜποντζ να ακολουθεί. Ο Διαμαντίδης είχε φορτωθεί με δυο φάουλ, από το 1', με τον Παππά να τον αντικαθιστά και τους νταμπλούχους Ελλάδος να τρέχουν επί μέρους 4-13, έως το 13-20 στο 9.35'' που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά. Έως εκείνη τη στιγμή. Γιατί έγινε και πολύ μεγαλύτερη.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟ έτρεξε, οι Ιλισιώτες δεν κατάφεραν να τον σταματήσουν και με 8/11 βολές, 6/7 διπ. και 2/5 τριπ. (έναντι των 7/13 διπ. και των 2/5 τριπ. των γηπεδούχων που δεν είχαν βολές σε αυτό το διάστημα), έκαναν τη ζωή τους πιο εύκολη. Η άμυνα και η καλή κυκλοφορία στην άλλη άκρη ήταν ο λόγος που το 21-22 (13') εξελίχθηκε σε 23-33 (15.35''). Αν προτιμάτε το επί μέρους σκορ, ήταν 2-11. Έως το 32-46 του ημιχρόνου, ο Γιάνκοβιτς είχε ήδη δώσει 12 πόντους και ηγείτο των σκόρερ της παρέας του, με τον Στέφενς να είναι ο πρώτος του αγώνα (με 16π.).

Η ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με τους Μπατίστ και Γκιστ να κάνουν ό,τι θέλουν κάτω από το καλάθι (με τις... ευλογίες και τη βοήθεια του Διαμαντίδη των 6 ασίστ, έως τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά και την απουσία του ΕμΜποντζ που είχε φορτωθεί με 4 φάουλ) και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 23 πόντους (43-66, 30'). Παρεμπιπτόντως, ο Μπατίστ έγινε ο έκτος στη λίστα με τα εύστοχα δίποντα, στην ιστορία των πρωταθλημάτων ΕΣΑΚΕ, περνώντας πάνω από τον αείμνηστο Αλφόνσο Φορντ. Ο Γκιστ έφτασε τους 14π.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν αξιοπρεπή δουλειά στην άμυνα (και τις αλλαγές). Το μόνο μεμπτό ήταν -και πάλι- το ποσοστό στα τρίποντα, που στα μέσα της τέταρτης περιόδου ήταν το 29% (6/21). Την ίδια ώρα, τα δίποντα ήταν 16/20.

Η χαλάρωση που επέδειξε ο Παναθηναϊκός, στην αρχή της τέταρτης περιόδου, επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιδοθούν σε ένα 9-2 (52-68, στο 34.46''). Συνέχεια δεν υπήρξε. Για τα Ιλίσια, διότι για τους "πράσινους" υπήρξε μια αλλαγή: επέστρεψαν στα βασικά του παιχνιδιού και διαμόρφωσαν το 55-75, με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς στο 37'. Ακολούθως ο Παππάς (που επιδόθηκε σε μονόλογο στο φινάλε) έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα (ντράιβ, δεξί βήμα, άλμα και πολύ δύσκολο καλάθι μπροστά στον Βαβάτσικο που του έκανε φάουλ- για το 55-78).

*Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε προθέρμανση, αλλά προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί (έχει πυρετό), ενώ εκτός δωδεκάδας ήταν ο Λασμέ.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 4 (6 λάθη), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης, Σμιθ 6, Χατζής, Δορκοφίκης 7, Στέφενς 19 (8 ριμπ.), Βαβάτσικος 5, Ιωάννου (0/7 σουτ), Τζουγκαράκης, ΕμΜποντζ 9, Άντερσον 10.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Κάρι 3, Μπατίστ 14, Φώτσης 3, Ούκιτς 6, Διαμαντίδης 3 (6 ασίστ), Γκιστ 14, Παππάς 16, Γιάνκοβιτς 19, Ματσιούλις 5.