2012-04-21 22:05:05
Φωτογραφία για Αυλαία με ψηλά το κεφάλι
Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κλείσει την φετινή σεζόν με τονκαλύτερο τρόπο και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε, αφού μπορεί να ηττήθηκε απότον Ολυμπιακό με 61-68, αλλά έπαιξε καλό μπάσκετ και διεκδίκησε τη νίκη σχεδόνμέχρι το τέλος του ματς. Ο ΠΑΟΚ χάνοντας δύο φορές από τον Ολυμπιακό,ολοκλήρωσε την παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας ουσιαστικά τον έλεγχο,αλλά και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΝίκοςΠαππάς και ο Δήμος Ντικούδης ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά της προσπάθειαςτου ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε 20-17, λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ενώβρέθηκε μπροστά στο σκορ και με 26-22 (στο 14΄, με καλάθι του Καλλέ), αλλά στοτέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα (31-37).

Με δύο βολές του Aleksic, ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε ένα σερί 6-0 στοξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ισοφάρισε 37-37, αλλά ο Ολυμπιακόςαντέδρασε και κατάφερε για πρώτη φορά στο παιχνίδι να πάρει διαφορά διψήφια(41-51 και 41-55), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ
. Ο ΠΑΟΚμείωσε 46-55 στη λήξη της τρίτης περιόδου και προσπάθησε να ρίξει ακόμηπερισσότερο την διαφορά στην τέταρτη περίοδο. Παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚόμως, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η διαφορά ωστόσο μειώθηκε στους επτά μετην λήξη του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 20-20, 31-37, 46-55, 61-68

ΠΑΟΚ: Bojovic, Stiggers 5 (1), Αράπης, Aleksic 5, Duvnjak 5(1), Ντικούδης 12, Pettway 4, Παππάς 15 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές 13,Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Hines 4, Law 9, Antic 12 (1), Σπανούλης 15,Βασιλόπουλος, Dorsey 11, Πελεκάνος4, Gecevicius, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 2,Μάντζαρης 6, Σλούκας 3.