2014-05-13 21:27:13
Φωτογραφία για ΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ... ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ 1-0! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 78-43
Ο Ολυμπιακός έκανε σαν σε... προπόνηση το 1-0 στην ημιτελική σειρά με τον Πανιώνιο νικώντας τον στο ΣΕΦ με 78-43.

Το πρώτο από τα τρία βήματα που τον χωρίζουν από τους τελικούς της Α1 Μπάσκετ έκανε ο Θρύλος νικώντας πανεύκολα τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ μπροστά σε περίπου 1.000 οπαδούς του.

Οι ερυθρόλευκοι δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από τους «κυανέρυθρους» και με τον Μάρντι Κόλινς να... συνεχίζει την ανοδική του πορεία (16π. με 1/2 βολές, 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) έφτασαν άκοπα στο 1-0.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει και πάλι στο ΣΕΦ, την Πέμπτη στις 21:30 (ΝΕΡΙΤ).

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 2 πόντων με τέσσερις πόντους του ΜακΚόλουμ, που κέρδισε και δύο γρήγορα φάουλ από τον Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και παρά τα πολλά λάθη του -πέντε στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα- πήρε γρήγορα τον έλεγχο της αναμέτρησης
. Ο Περπέρογλου με ένα τρίποντο κι ένα γκολ-φάουλ, αλλά και ο Κόλινς που ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο οδήγησαν τους ερυθρόλευκους στο +8. Ο Πέτγουεϊ με δύο και ο Παπαπέτρου με ένα σουτ πίσω από τα 6,75μ. σε συνδυασμό με την καλή άμυνα έφεραν τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +15, 35-20, στο δεύτερη δεκάλεπτο. Ο ΜακΚόλουμ, που έμοιαζε να... παλεύει μόνος του επιθετικά με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (10/32 σουτ είχαν οι «κυανέρυθροι»), κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους εννιά, αλλά ο Κόλινς με πέντε πόντους έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους με 43-29.

Η υπεροχή του Θρύλου ήταν ακόμη πιο αισθητή στο τρίτο δεκάλεπτο. Περιορίζοντας τον Πανιώνιο σε μόλις έξι πόντους με τραγικά ποσοστά (8/38 δίποντα!), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να εκτοξευτεί στο 60-35 και η τέταρτη περίοδος να αποκτήσει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με το… χάσμα μεταξύ των ομάδων να φτάνει και στο +37 πριν το τελικό 78-43.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-29, 60-35, 78-43.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 3 (5 ριμπ., 4 τάπες), Σπανούλης 9 (5 ριμπ., 6 ασίστ), Περπέρογλου 8, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 7, Κόλινς 16, Σίμονς, Λοτζέσκι 11 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 7 (7 ριμπ.), Μάντζαρης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 14, Ντούβνιακ 3, Κάρτερ, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 10 (6 ριμπ.), Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 4, Σαλούστρος.