2014-11-07 22:04:27
Φωτογραφία για ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ... ΑΝΑΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ 4/4! ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 57-62!
Με σχεδόν άριστη αμυντική λειτουργία, ο Ολυμπιακός επικράτησε 57-62 του Ερυθρού Αστέρα στη… φιλόξενη «Κόμπανκ Αρίνα» και έφτασε στο 4/4 στην Ευρωλίγκα!

Μέσα σε... «οικογενειακό κλίμα» στην κατάμεστη και… καυτή «Κόμπανκ Αρίνα» ο Ολυμπιακός νίκησε τον… μικρό του αδερφό, Ερυθρό Αστέρα και έφτασε στο 4/4 στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος έκανε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 14 πόντους, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον που… αρχίζει να θυμάται σιγά σιγά τα περσινά, να προσθέτει άλλους 11.

Από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Μαριάνοβιτς με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στα καθαρά αγωνιστικά Με πολύ καλές άμυνες και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75μ. ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα, όπου προηγούταν με +7
. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους στους Σέρβους, ενώ έλεγχαν και τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να... συντηρούν το προβάδισμά τους στο μεγαλύτερο μέρος. Όμως, προς το τέλος οι ερυθρόλευκοι έριξαν το ρυθμό τους, ήταν άστοχοι στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 9-0 και να περνούν μπροστά (14-11) και τον Λαφαγέτ να διαμορφώνει στο τέλος το 14-13.

Με το ίδιο… όπλο, την άμυνα, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Μάλιστα, η είσοδος του Ντάρντεν στο παρκέ έδωσε αρκετή ενέργεια στους συμπαίκτες του, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +8. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασαν για άλλη μια φορά.... «νεκρά διαστήματα», με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει στο καλάθι. Παρ’ όλα αυτά, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Θρύλου έβαλαν την μπάλα στο «ζωγραφιστό», ο Κατσίβελης, ο οποίος πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής σήμερα, έκανε πολύ καλή αμυντική δουλειά στον Ουίλιαμς και έτσι οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν ακόμα και στο + 15 (21-36), με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν στο 26-37.

Μετά το νωθρό και άστοχο –επιθετικά- ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις ξανά από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +13 (30-43). Η άμυνα των ερυθρόλευκων έπαιρνε σχεδόν… άριστα, αλλά, τα εύκολα λάθη δεν τους επέτρεπαν να αυξήσουν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά που έφτασε ακόμα και στο + 16 (34-50). Έτσι, με το επιμέρους σκορ να ήταν στο 13-10 υπέρ των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η τελευταία περίοδος τους βρήκε στο +14 (36-50).

Με την καλή του άμυνα, στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ήταν στο +14 (41-55), όμως αυτή τη φορά το επιθετικό... «μπλακ άουτ» που υπέστη, έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να τη ρίξει στους εννιά πόντους (46-55), περίπου στα μισά. Μάλιστα, με μόλις ένα καλάθι σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (55-57), δύο λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά ήταν στα ίδια επίπεδα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να πάει στη... «ρωσική ρουλέτα» των βολών. Εκεί, ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος, αφού οι Σέρβοι έκαναν βιαστικές και άστοχες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με το τελικό 62-57.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-37, 36-50, 57-62.