2015-04-10 20:19:34
Φωτογραφία για Νίκη στο... ρελαντί ο Ολυμπιακός
Με την μηχανή του στο… ρελαντί και χωρίς τους Σπανούλη, Χάντερ, ο... Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με νίκη στο ΣΕΦ επί της Νίζνι (77-70) τις υποχρεώσεις του στο Top 16 της Ευρωλίγκας και περιμένει τον αντίπαλο του στα πλέι οφ, που αρχίζουν για τους «ερυθρόλευκους» την Τετάρτη του Πάσχα (15/4), και θα είναι μια εκ των Μπαρτσελόνα, Ρεάλ με μειονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε την πρώτη περίοδο με 11/12 δίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, είχαν πρόβλημα στην άμυνα μέσα στην ρακέτα και γι’ αυτό το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με υψηλό σκορ, 25-18 με 9 πόντους του Ματ Λοτζέσκι.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και με δύο καλάθια του Δημήτρη Αγραβάνη και τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (32-21) 6’ και 26’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο και τελείωσαν το πρώτο μέρος στο +10 (40-30), μετά από λέι απ του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο αμυντικά των «ερυθρόλευκων», που δέχθηκαν σε αυτή την περίοδο 26 πόντους. Με πρωταγωνιστή τον Ρίτσαρντς Κσούκσικς και δύο σερί τρίποντα, ένα από τον Λετονό γκαρντ και ένα από τον Τρέι Τόμπκινς, η Νίζνι μείωσε στους 3 (50-47) 4’ και 15’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και με σερί 8-0 προσπέρασε για πρώτη φορά με 55-54 με 1’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και στην συγκέντρωση και με σερί 7-0, που άρχισε με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη και συνεχίστηκε με πέντε πόντους με έναν τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι, ξέφυγε με 7 (65-58) 6’ και 24’’ πριν την λήξη του αγώνα. Με τέσσερις βολές του Αρσάμ Παραχούτσκι, η Νίζνι μείωσε στους 4 (66-62) με 3’ και 9’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά αμέσως απάντησε με τρίποντο ο Βαγγέλης Μάντζαρης (69-62, 2’ και 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης).

Με δύο τρίποντα των Πρίντεζη, Λαφαγιέτ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 10 (77-67) με 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Τον 30χρόνο γκαρντ ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιώργος Πρίντεζης, Βαγγέλης Μάντζαρης και Όλιβερ Λαφαγιέτ. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ στην επιστροφή του στην δράση, μετά τον τραυματισμό του, έπαιξε για 14', αλλά δεν είχε ρυθμό (1/5 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 40-30, 56-56, 77-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 10, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 2, Πριντεζης 12 (2), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 10 (2), Ντάρντεν 6, Λοτζέσκι 17 (2).

ΝΙΖΝΙ (Μπάγκατσκις): Μπαμπούριν 4, Βικτόροφ 1, Μέκελ 5, Παρακχούσκι 14, Ίβλεφ 2, Αντόνοφ 4, Κβοστόφ 2, Σαβέλιεφ, Κούκσικς 17 (3), Κριβοσέεφ 5, Τόμπκινς 16 (2). Tromaktiko