2016-12-11 14:03:13
Φωτογραφία για Α1 μπάσκετ: Αυτοκτόνησε ο Προμηθέας-Ήττα στην παράταση από τον ΠΑΟΚ
Χάρη στην «ανατροπή» στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 75-73 τον Προμηθέα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. «Αυτοκτόνησε» η ομάδα του Νίκου Βετούλα που προηγήθηκε με +7 (64-57) ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Με τον Γλυνιαδάκη να κάνει party στο ξεκίνημα και να πετυχαίνει οκτώ γρήγορους πόντους, ο ΠΑΟΚ έδειξε πιο έτοιμος γι' αυτό το παιχνίδι και έχτισε μια διαφορά 9 πόντων (5-14).

Η αστοχία των γηπεδούχων τους κράτησε πολύ χαμηλά, με το 12-18 της περιόδου να αφήνει τουλάχιστον ορθάνοιχτους λογαριασμούς.

Ο Προμηθέας πάντως έπαιξε καλύτερη άμυνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με τους Κρομά - Τόντιτς πέρασε και μπροστά (26-20) χάρη σε ένα επί μέρους 14-2 που "πάγωσε" τον ΠΑΟΚ.

Το ματς δεν είχε πολλή ποιότητα, όμως οι Πατρινοί το είχαν φέρει στα μέτρα τους και ένα τρίποντο του Γκίκα έγραψε το 42-33 του πρώτου μέρους που έβαλε σε δύσκολη θέση τους Θεσσαλονικείς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος, ροκάνισε τη διαφορά, μείωσε στον πόντο (48-47), όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Γκίκα στην επόμενη φάση κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά σε ένα χρονικό σημείο που ο Δικέφαλος έδειχνε έτοιμος να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ο Γκίκας ήταν ο άνθρωπος των... ζόρικων στιγμών για τον Προμηθέα, καθώς πέτυχε και νέο μεγάλο τρίποντο για το 56-49 στο 34'. Ήταν ένα σημείο που οι Θεσσαλονικείς μάλλον ένιωσαν ότι δεν είχαν άλλα καύσιμα, μα συνέχισαν να ελπίζουν και να προσπαθούν.

Ο Μουρ έστειλε με τρίποντο τη διαφορά στους 10 (59-49), ο ΠΑΟΚ έκανε τρομερή αντεπίθεση και οι Τσόχλας - Πέινερς ισοφάρισαν στο 64-64 για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί ο Πέινερς ήταν ψύχραιμος για να βάλει δυο βολές για το 69-72, πριν σκοράρει ο Μπράιαντ σπουδαίο λέι απ για το 72-74.

Οι παίκτες του Προμηθέα δεν ήταν ψύχραιμοι, ο Μπράιαντ έχασε τις δυο βολές στο 73-75 (τη δεύτερη επίτηδες για να κυλήσει ο χρόνος) και το σουτ του Κλαρκ πίσω από το κέντρο δεν βρήκε στόχο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια σπουδαία νίκη, σε έναν αγώνα που έδειχνε χαμένος.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 42-33, 51-47, 64-64 (κ. α.), 73-75.

Προμηθέας Πάτρας (Βετούλας): Κλαρκ 6 (2/11 σουτ), Κρομά 8, Σαρικόπουλος 1, Μουρ 18 (3), Τόντιτς 19 (3), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 9 (3), Πέττας, Γερομιχαλός 10, Γράβας, Τσάμης, Ντίκερσον 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 14 (10 ριμπ.), Σάιμπερτ 3, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 5 (1), Μπράιαντ 14, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5 (9 ριμπ.).