2017-10-28 22:20:06
Φωτογραφία για Λεφτά δεν έχει, έχει όμως ψυχή και...άντερα
Ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων, που δεν ξέρει τι του ξημερώνει η αυριανή μέρα, που είναι ακέφαλος διοικητικά, που χρωστάει ακόμα και στις...πέτρες, έδειξε τα... διαπιστευτήριά του, όντας απόλυτα σοβαρός σε άμυνα και επίθεση, και πήρε τη νίκη στο «αιώνιο» ντέρμπι (1-0). Παρά τα τόσα λοιπόν προβλήματα που αντιμετωπίζει απέδειξε πως είναι ένας τεράστιος σύλλογος και άπαντες οφείλουν να τον σέβονται. Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να… πατήσει τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» είχαν πίεση στη μπάλα, πάθος στις προσωπικές μονομαχίες και εμφανή πρόθεση να γίνουν «αφεντικό» στο ματς, όπως και έγινε.

Μόλις στο 4’ ο Χίλιεμαρκ έχασε τετ-α-τετ ενώ στο 14’ ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ανδρούτσου μέσα στην περιοχή. Το «τριφύλλι» συνέχισε να είναι ορμητικό, να πιέζει τον αντίπαλο και θα μπορούσε να βρει το γκολ και σε άλλες περιπτώσεις
. Τόσο με στημένες μπάλες από τις εκτελέσεις του Χίλιεμαρκ, όπως για παράδειγμα στην κεφαλιά του Σιλά που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Προτό, αλλά και σε ροή αγώνα  όπου σε εξαιρετικό συνδυασμό ο Χίλιεμαρκ άφησε ωραία κάτω από τα πόδια και ο Λουντ σούταρε πάνω στον Προτό, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την υπεροχή. Στο 57’ ο Λουντ «χάζεψε» την άμυνα του Ολυμπιακού, συνδυάστηκε με τον Μολίνς και ξαναπήρε τη μπάλα για να γυρίσει στον Βιγιαφάνιες που την έστειλε στα δίχτυα και έβαλε… φωτιά στη Λεωφόρο! Το 1-0 φαίνεται πως… ξύπνησε τον Λεμονή που έκανε αλλαγές και ρίσκαρε με Καρσελά και Ανασαριφάρντ, όμως, δεν είχε αποτελέσματα γιατί ο Βλαχοδήμος σε όσες ευκαιρίες έχασε ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που του είπε το «όχι». Οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν τις μεγαλύτερές τους ευκαιρίες στο δίλεπτο 78’-79’ με πρωταγωνιστή τον Ανσαροφάρντ, που αρχικά βγήκε τετ α τετ με τον  Βλαχοδήμο, ο οποίος έδιωξε σωτήρια τη μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Ανσαριφάρντ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μολέδο, το δοκάρι και ο Βλαχοδήμος κράτησαν απαραβίαστη την «πράσινη» εστία. Ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να πάρει μεγάλα ρίσκα στα τελευταία λεπτά και στο 89’ ο Κούτρης έκανε σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Εμενίκε που προσπάθησε με πιρουέτα να σκοράρει αλλά δεν βρήκε όπως ήθελε τη μπάλα και έδωσε το δικαίωμα στον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει. Στο 91΄ο Μουνιέ βρέθηκε τετ α τετ με τον Προτό αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω απ΄ τα δοκάρια. Οι «πράσινοι» στο φινάλε πανηγύρισαν έξαλλα μαζί με τον κόσμο τους την τεράστια νίκη με κατάθεση  ψυχής, και πλέον ετοιμάζονται για τη δύσκολη συνέχεια…