2021-03-31 23:50:31
Φωτογραφία για Σκόνταψε στην Γεωργία η Εθνική

Σε ένα παιχνίδι που κλήθηκε να επιβάλει τον ρυθμό και να δημιουργήσει η Εθνική δεν τα κατάφερε και τελικά έμεινε στο 1-1 με τη Γεωργία. Κακή εμφάνιση από την ομάδα μας που δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το απίστευτο αυτογκόλ των φιλοξενουμένων. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Γιαννούλης έκοψε στον Τζόλη και αυτός, από εξαιρετική θέση, πλάσαρε ψηλά άουτ. Μετά το πρώτο τέταρτο με ελληνική πίεση η Γεωργία ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να κρατήσει μπάλα. Μάλιστα στο 23' ο Λομπζανίντζε βγήκε στην πλάτη της άμυνα μας αλλά δεν έκανε το κοντρόλ και σπατάλησε την ευκαιρία. Στο επόμενο λεπτό ο Τζόλης έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Γκουμπαλίντζε αλλά ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρξε παράβαση. Στο 28' ο Κβαρατσέλια έκανε παράλληλη με την εστία κίνηση και απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, όταν πλάσαρε ο Τζαβέλλας έκοψε με τάκλιν. Η Γεωργία σκόραρε στο 36' με τον Κιτεϊσβιλι αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει σωστά τη σημαία καθώς ήταν εκτεθειμένος
. Λίγο μετά (38') ο Μπακάκης έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Φορτούνης έπιασε την κεφαλιά με τον Λόρια να μπλοκάρει. Στο 42' η ομάδας προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Μπακάκη να βγαίνει τραυματίας και τον Μαυρια να περνά στη θέση του. Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήρθε στο 55' με μακρινό σουτ του Γιαννούλη που δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά μετά ο Μπουχαλάκης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά η κεφαλιά του ήταν κάκιστη. Η Γεωργία κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση στο 68'. Το εκτέλεσε ο Αμπουρτζάνια και ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 76' ήρθε το γκολ όταν ο Λημνιός σέντραρε από δεξιά και ο Κακαμπάντζε με πλασέ επιθετικού παραβίασε την εστία της ομάδας του. Σχεδόν με τη σέντρα ο Κβαρατσκέλια άδειασε τον Μαυρία και με σουτ νίκησε τον Βλαχοδήμο για να γίνει το 1-1. Στο 86' ο Κανκάβα έκανε πολύ ωραία μακρινό σουτ με τον γκολκίπερ της Εθνικής να διώχνει δύσκολα. Ο Φορτούνης σκόραρε στο 88' αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Γιακουμάκη. Στα τελευταία λεπτά ήταν η Γεωργία που πίεζε και βρέθηκε δύο φορές μέσα στην περιοχή μας.