2022-02-19 22:13:58
Φωτογραφία για Με τόσες ήττες χάνεται ο δρόμος για την Ευρώπη

Στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός έχασε με 1-0 από τον Παναιτωλικό, όπου θα μπορούσε τουλάχιστον να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με δεδομένο πως έχασε πέναλτι με τον Καρλίτος. Έτσι η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συμπλήρωσε δέκα ήττες στο πρωτάθλημα και ενώ απομένουν δύο στροφές για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος. Έτσι, με βάση αυτή την ήττα είναι πολύ λογικό το "τριφύλλι" να αγωνιά ακόμα για το αν θα καταφέρει να βρεθεί στην εξάδα για να διεκδικήσει την έξοδό του στην Ευρώπη.Ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Παναιτωλικό παρουσιάστηκε πολύ καλός στο πρώτο μέρος. Μέχρι την περιοχή των γηπεδούχων. Εκεί έλειψε η τελική πάσα, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Σάρλια. Κι αφού το ημίχρονο έληξε 0-0, το δεύτερο ξεκίνησε με γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Παναθηναϊκός φώναξε για το φάουλ που δόθηκε σε μαρκάρισμα του Πέρεθ, αλλά αυτό λίγο ενόχλησε τον Μεντόσα, ο  οποίος με εκπληκτικό χτύπημα νίκησε τον Διούδη για το 1-0
. Αυτό έμεινε έως το τέλος και οι Αγρινιώτες πανηγύρισαν τεράστια νίκη, εξαιτίας του Ανέστη. Ο τελευταίος, ο οποίος ήρθε τον Γενάρη στο 69' απέκρουσε εκπληκτικά το πέναλτι του Καρλίτος! Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, κατέκτησαν μία μεγάλη νίκη που ουσιαστικά τους εξασφαλίζει την παραμονή, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να ξεμπερδεύει με την είσοδο στην εξάδα. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα για τα playoffs και πλέον, στην εξάδα επικρατεί… χαμός. Ο Παναθηναϊκός παραμένει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 πόντους (παρέα με τον ΠΑΣ) και νιώθει την… καυτή ανάσα του ΟΦΗ και του Αστέρα (2 ματς λιγότερα).