2023-12-20 13:59:16
Φωτογραφία για Απουσιάζει η περσινή αποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός για ακόμη ένα παιχνίδι συνέχισε τις μέτριες προς κακές εμφανίσεις του και γνώρισε την ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια με 69-67, σε ένα παιχνίδι που είχε τον απόλυτο έλεγχο για 39′, όμως έχοντας μείνει σχετικά χαμηλά στο σκοράρισμα σε άλλο ένα ματς, δεν το είχε "κλειδώσει". Η αρκετά μέτρια εικόνα του μέχρι στιγμής στη σεζόν τον έχει υποχρεώσει σε 8 ήττες σε μόλις 15 παιχνίδια, ενώ την περσινή σεζόν είχε 10 ήττες σε 34 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης. Η θέση του στη βαθμολογία (12η αυτή τη στιγμή), οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην κακή επιθετική του λειτουργία, που από τεράστιο όπλο του στην περσινή πορεία πρωταθλητισμού, του έχει γυρίσει "μπούμερανγκ", αφού αυτή τον κρατά χαμηλά φέτος. Οι ερυθρόλευκοι πετυχαίνουν κατά μέσο όρο 74 πόντους ανά ματς στη φετινή Euroleague, τη στιγμή που πέρυσι τελείωσαν την κανονική περίοδο με ενεργητικό 84 πόντων ανά αγώνα
. Αυτό σε μία πολύ απλή αναλογία σημαίνει πως, από εκεί που είχαν την δεύτερη καλύτερη επίθεση πίσω, μόνο τη Ρεάλ Μαδρίτης (84.6 πόντοι), αυτή τη στιγμή έχουν τη δεύτερη χειρότερη, μπροστά μόνο από τη Βαλένθια (73.7 πόντοι). Σε 9 από τα 15 παιχνίδια έχουν πετύχει περισσότερους πόντους από τον μέσο όρο τους (περισσότεροι οι 98 κόντρα στην Παρτιζάν σε παιχνίδι που πήγε στην παράταση και λιγότεροι οι 53 κόντρα στην Αρμάνι). Από εκεί που ήταν δεύτερος από την κορυφή, πλέον βρίσκεται δεύτερος από το τέλος και αυτό που τον διατηρεί σε ρεκόρ κοντά στο 50%, είναι οι 73.6 πόντοι παθητικό, που είναι επίδοση ακόμη καλύτερη και από την περσινή σεζόν, που δεχόταν κατά μέσο όρο 75.8 πόντους ανά αγώνα. Η αμυντική του επίδοση μάλιστα, είναι η δεύτερη καλύτερη στη διοργάνωση, πίσω μόνο από τη Βασίλισσα, που έχει δεχθεί 1 πόντο λιγότερο σε 15 παιχνίδια (1.104 του Ολυμπιακού, έναντι 1.103 της Ρεάλ). Αυτές οι επιδόσεις στην επίθεση μοιάζουν φυσιολογικές για τους Πειραιώτες, καθώς χωρίς τον MVP της περσινής Euroleague και πρώτο τους σκόρερ, ψάχνουν να βρουν πόντους από όλους τους άλλους παίκτες με τη συνοχή της ομάδας να μην είναι η ίδια, μιας και χθες ήταν η πρώτη φορά που ο Μπαρτζώκας τους είχε όλους διαθέσιμους. Απουσιάζει και η περσινή αποτελεσματικότητα, με το ποσοστό των ευστοχών σουτ να είναι 52.8% στα δίποντα και 35.5% στα τρίποντα ενώ τα αντίστοιχα ποσοστά στην κανονική περίοδο που οι ερυθρόλευκοι είχαν πάρει την πρώτη θέση πέρυσι ήταν 60.9% στα δίποντα και 37.6% στα σουτ τριών πόντων.

Πηγή: to10.gr