2012-03-23 20:27:06
Φωτογραφία για Μία νίκη μακριά από το Final-4 η ΤΣΣΚΑ!
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αν και δυσκολεύτηκε από την Μπιλμπάο στο δεύτερο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς, σοβαρεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε με 79-60 κάνοντας το 2-0.

Πλέον η ομάδα της Ρωσίας βρίσκεται μία… ανάσα από το Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης, καθώς θέλει μία ακόμη νίκη σε τρία ματς, προκειμένου να σφραγίσει το εισιτήριο για την Πόλη. Το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη για τρία δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό μην αφήνοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να πάρει διαφορά, ωστόσο όταν οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να πάρουν τη νίκη απέναντι στην ισπανική ομάδα με Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν οι Αντρέι Κιριλένκο (20 πόντους, 12 ριμπάουντ) και Μίλος Τεόντοσιτς (18 πόντους, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ) οι οποίοι ήταν οι δύο κύριες επιθετικές αιχμές της ΤΣΣΚΑ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Βίκτορ Κριάπα με 13 πόντους και 7 ασίστ. Από την πλευρά της Μπιλμπάο, ξεχώρισαν οι Ραούλ Λόπεθ και Άρον Τζάκσον οι οποίοι πέτυχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Κώστας Βασιλειάδης έμεινε σε χαμηλά επίπεδα καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν πολύ καλός σημειώνοντας 9 πόντους.