2013-01-09 18:58:03
Φωτογραφία για ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΗΡΑΚΛΗΣ Θ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ
Με το... δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός στη νέα χρονιά, καθώς στον αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, οι ερυθρόλευκες πέρασαν εύκολα από το "Κατσάνειο" επικρατώντας του Ηρακλή με 3-0 σετ.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχες κόντραραν τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου μόνο στο πρώτο σετ, όταν και προηγήθηκαν με 15-13, ενώ κυνήγησαν μέχρι και το 22-24. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στις ερυθρόλευκες που έχοντας καλά ποσοστά σε άμυνα και επίθεση, αλλά και έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας (10 μπλοκ έναντι 3) έφτασαν εύκολα στο 3-0.

Κορυφαία για τα κορίτσια του Θρύλου ήταν η Τένεβα που τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, έχοντας άξια συμπαραστάτρια την Λούκοβιτς, ενώ ο Τέλης Σωτήρχος, «έριξε» στο 3ο σετ και το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού, την Όλγα Τρατς που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα.

Από την πλευρά του Ηρακλή, ο Παναγιώτης Καλπάκης δεν χρησιμοποίησε καθόλου την Στράντζαλη που μόλις είχε επιστρέψει από τους πέντε σερί αγώνες των προκριματικών για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων και προτίμησε να την ξεκουράσει, ενώ αντίθετα είχε βασική την πασαδόρο Κωνσταντινίδου.

Τα σετ : 25-22, 25-13, 25-13

Ηρακλής (Παναγιώτης Καλπάκης): Κωνσταντινίδου, Κελεσίδου 5 (1 άσος, 4/16 επ., 16% υπ.), Καραφουλίδου 3 (1 άσος, 1/4 επ., 1 μπλοκ), Λεωνιδάκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 4 (4/17 επ, 15% υπ.), Κυριακίδου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού (λ, 32% υπ.), Τσούκαρη 1 (1/2 επ.), Θωμοπούλου

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Χριστοδούλου 4 (2 άσοι, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 16 (3 άσοι, 12/22 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Καβαθά 2 (1 άσος, 1/5 επ.), Λούκοβιτς 13 (1 άσος, 10/18 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 7 (3 άσοι, 1/4 επ., 3 μπλοκ), Κονόμη (λ, 53% υπ.), Κοσμά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τέζα 1 (1/1 επ.), Μπίλια