2013-04-20 17:56:32
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής Ελλάδας στο γυναικείο μπάσκετ
Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο γυναικείο μπάσκετ μιας και επικράτησε με 67-61 του Ελληνικού στον πρώτο τελικό. Με αυτόν τον τρόπο οι «πράσινες» έφτασαν στην 3η νίκη επί του αντιπάλου τους.

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός είναι ο πρώτος τίτλος για τον Παναθηναϊκό, μετά από 8 ολόκληρα χρόνια.

Το ξεκίνημα μέσα στον «Τάφο του Ινδού» δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό για τις παίκτριες της Σαμαντούρα, μιας και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-11. Βέβαια, η διαφορά άρχισε να «ροκανίζεται» σταδιακά.

Έτσι λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 2 πόντους διαφορά (26-28).

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου το Ελληνικό ξέφυγε αρκετά στο σκορ και πήρε μία διαφορά 12 πόντων (25’ 28-40).

Από τη μεριά της η Τάνια Χαλιβέρα σημείωσε 12 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, με τη λήξη του χρόνου της επίθεσης και έτσι έγραψε το 40-47.

Μάλιστα, η Καλέντζου πήρε το ματς επάνω της και μείωσε και πάλι τη διαφορά στους 2 (45-47) στο δ’ δεκάλεπτο. Στα 5.28'' πριν το τέλος του αγώνα, η Βλάνη ισοφάρισε σε 54-54.

Στο 1’.43΄΄ πριν τη λήξη του ματς, η η Σλούκα με δίποντο έκανε το 60-56 και η Δίελα έκανε το 63-56. Κάπως έτσι λοιπόν, το «τριφύλλι» πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-28, 40-47, 67-61