2013-07-19 20:00:53
Φωτογραφία για Κατάρρευση και αποκλεισμός – Αποχαιρέτησε το... όνειρο η Εθνική
Η Εθνική έχασε με... κάτω τα χέρια από την Ισπανία (60-82) και αποκλείστηκε από την διεκδίκηση ενός μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Εσθονίας. Η Εθνική Νεών εμφανίστηκε κάκιστη στον σημαντικό τερο αγώνα της στο Ευρωμπάσκετ, γνωρίζει την ήττα με το τελικό 82-60 από την Ισπανία και μένει εκτός ημιτελικών.

Στο πρώτο ημίχρονο τα παιδιά του Κώστα Μίσσα το πάλεψαν, ήταν κοντά στο σκορ, όμως το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών, που συνεχίζουν στην τετράδα.

Ντίαθ με 23 πόντους και Φερνάντεθ με 21 έκαναν την μεγαλύτερη "ζημιά" στην Ελλάδα. Μποχωρίδης 13, Λαρεντζάκης 15, Παπαπέτρου 12,κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα

Η Ισπανία μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και με εύστοχες επιλογές είχε την πρωτοπορία στο σκορ. Η Ελληνική ομάδα όμως μπόρεσε με τον Μποχωρίδη να την ακολουθήσει και 4:40'' πριν τη λήξη της πρώτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-11, με κάρφωμα του Γιάννη Αντετοκούμπο. Έχοντας όμως 50% ποσοστά από την γραμμή του τρίποντου (3/6) και βελτιώνοντας την άμυνα της (6 λάθη για την Γαλανόλευκη έναντι 3 των Φούριας Ρόχας), η Ισπανία “έκλεισε” το δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-16.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να φτάνουν στο +8 όντας “καυτοί” από στο τρίποντο και την Γαλανόλευκη να... μαζεύει την διαφορά χάρις τον Παπαπέτρου. Ντίαθ και Σουάρεθ “τράβηξαν” την ομάδα τους επιθετικά, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έφτασαν τα 9 λάθη, αλλά κατάφεραν να “κλείσουν” το ημίχρονο ροκανίζοντας τη διαφορά στο -3 (40-37). Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μέχρι εκείνο το σημαίο ο Μποχωρίδης με 13, ενώ τον ακολούθησε ο Παπαπέτρου με 12.

Η Γαλανόλευκη συνέχισε να κυνηγά στο σκορ τους Ισπανούς, κάνοντας ένα πολύ κακό δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μίσσα μπλόκαρε στην επίθεση όπου πέτυχε μόλις 8 πόντους και δέχθηκε 22. Κακή άμυνα για την Εθνική, λάθος επιλογές στην επίθεση και χαμένη ψυχολογία (χάθηκαν και αρκετές βολές) διαμόρφωσαν το 45-65. Η κατάσταση ήταν... μη αναστρέψιμη για την Εθνική που παρέδωσε τα όπλα, οι Ισπανοί έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ κι έτσι η Γαλανόλευκη ηττήθηκε με 60-82

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-40, 45-62, 60-82.

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 13(1), Λαρεντζάκης 15(1), Παπαπέτρου 12(2), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης 3, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 5(1), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 6, Καμπερίδης 4, Γόντικας.

Ισπανίας (Αλόνσο): Μότος, Άμπια, Βίβες 9(1), Φερνάντεθ 21(2), Σανθ, Κόντε, Κόστα, Ντίεθ 23(3), Μεντόρι, Σουάρεθ 14(4), Ολαιθόλα 4, Σάιθ 11.