2013-09-19 19:47:40
Φωτογραφία για Θέση στο Παγκόσμιο έκλεισε η Σλοβενία
Οι οικοδεσπότες του Ευρωμπάσκετ 2013 νίκησαν εύκολα τη Σερβία (92-74) και θα είναι παρόντες στα γήπεδα της Ισπανίας, το 2014

Μπορεί να έπαιζε μέχρι αργά τη νύχτα της Τετάρτης, να της είχε πέσει βαρύς ο αποκλεισμός της από τα ημιτελικά του «δικού» της Ευρωμπάσκετ, ωστόσο η Σλοβενία πόνταρε στο μεγάλο κίνητρο του αγώνα κατάταξης της Πέμπτης (19/9), και απέκτησε το δικαίωμα συμμετοχής στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2014 με εντυπωσιακή νίκη επί των Σέρβων (92-74), που έχουν ακόμα μία ευκαιρία να ταξιδέψουν κι αυτοί, του χρόνου, στην Ισπανία.

Αυτό θα συμβεί το Σάββατο, στον αγώνα για τις θέσεις 7-8. Η νικήτρια εκείνου του ματς θα προκριθεί αυτομάτως στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η ηττημένη θα προστεθεί στη λίστα των χωρών που θα διεκδικήσουν, όπως η Ελλάδα, τις τέσσερις ειδικές προσκλήσεις της FIBA.

Οι Σλοβένοι, πάντως, φρόντισαν να μη μπουν στη διαδικασία των παρασκηνιακών διεκδικήσεων, κερδίζοντας στο παρκέ το εισιτήριο για τα γήπεδα της Ισπανίας, και μάλιστα με εμφατικό τρόπο: 30-16 στο δεκάλεπτο, 53-35 στο ημίχρονο, 60-37 στις αρχές της τρίτης περιόδου! Με κορυφαίο του αγώνα τον εικονιζόμενο Ζόραν Ντράγκιτς (23π., 9ρ.), πολύ καλό τον Μπέγκιτς (10π., 6ρ.), και αρκετά αποτελεσματικούς τους Γκόραν Ντράγκιτς (15π.) και Μπλάζιτς (15π.), δεν κινδύνεψαν ποτέ από την ομάδα του Ιβκοβιτς (Κρστιτς 16), και αποθεώθηκαν από 6.000 φίλους τους στην αρένα "Στόζιτσε".

Σειρά έχουν τώρα οι δύο προημιτελικοί: Κροατία-Ουκρανία (18.45) και Λιθουανία-Ιταλία (22.00).