2012-04-13 10:15:47
Φωτογραφία για ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ... ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ ΚΕΡΑΣΜΑ 4ΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ 4-0! *ΒΙΝΤΕΟ*
Σαν σήμερα στις 13 Απριλίου 1983 ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει τον ΠΑΟ, αλλά το έκανε... θριαμβεύοντας!

Στον πρώτο αγώνα στη Λεωφόρο οι «πράσινοι» είχαν νικήσει με 1-0, αλλά ο Ολυμπιακός έφερε την υπόθεση πρόκριση στα ίσα από το 13ο λεπτό του επαναληπτικού στο «Γ. Καραϊσκάκης». Τότε ο Κουσουλάκης νίκησε με ένα ευθύβολο σουτ τον Κωνσταντίνου και όλα έδειχναν ότι οι «ερυθρόλευκοι» -οι οποίοι, όπως μας θυμίζει το "sday.gr", είδαν τον διαιτητή Κανάρη να τους ακυρώνει, μάλλον άδικα, ένα γκολ του Μητρόπουλου λίγα λεπτά νωρίτερα- βρίσκονταν κοντά στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟ άντεξε στην πίεση και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που... ανέλαβε δράση ο Νίκος Αναστόπουλος, ο οποίος πρόλαβε να σημειώσει τρία γκολ (94’, 115’, 120’ πέν.) χαρίζοντας όχι μόνο την πρόκριση, αλλά και μία νίκη-θρίαμβο στον Ολυμπιακό!