2021-12-11 19:26:26
Φωτογραφία για Εύκολα ο Παναθηναϊκός τον...ανύπαρκτο Ατρόμητο

Ο Παναθηναϊκός ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, επικράτησε 2-0 και τα πνεύματα στο "πράσινο στρατόπεδο" ηρέμησαν μετά από εβδομάδα έντονων αντιδράσεων τόσο από τους ανθρώπους της διοίκησης, όσο και από τον προπονητή της ομάδας Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την εστία του Γιαννιώτη

τους αντίπαλους επιθετικούς, αλλά από την μια ο Αϊτόρ και από την άλλη οι Παλάσιος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε τον ρυθμό, είχε την κατοχή, δεν έβρισκε τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στην απέναντι εστία ο Ατρόμητος δεν έκανε τίποτα... Το πιο ήρεμο απόγευμα της καριέρας του είχε ο Μπρινιόλι. Ούτε από τα στημένα οι πράσινοι μπόρεσαν να σκοράρουν. Στο 31' ο Αϊτόρ έφερε την μπάλα στην περιοχή και ο Καρλίτος αμαρκάριστος έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά, από νέο γύρισμα του Αϊτόρ ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να σκοράρει
. Ενώ στο 39' Μια ακόμα καλή σέντρα του Αϊτόρ, είχε ως αποδέκτη τον Μαουρίτσιο, αλλά η κεφαλιά του Βραζιλιάνου ήταν άστοχη. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να... δηλώσει παρών στο ματς. Ένα σουτ του Σπιριντόνοβιτς δεν δυσκόλεψε τον Μπρινιόλι στο 49'. Ο Αϊτόρ δευτερόλεπτα μετά άγγιξε το 2-0, αλλά ο Μαυρομμάτης του πήρε τη μπουκιά απο το στόμα. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 55'. Ξανά ο Αϊτορ δημιουργός αλλά ο Καρλίτος αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιαννιώτη. Στο 70' ο Παλάσιος πήγε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 75' ήρθε το 2-0 με τον Παλάσιος να παίρνει το... ριμπάουντ από απομάκρυνση του Μαυρομμάτη, να μπαίνει στην περιοχή, να πηγαίνει παράλληλα και να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη .