2012-12-15 20:30:02
Φωτογραφία για Αυτός ο Πανθρακικός έχει συνέχεια
Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις από τον Πανθρακικό και νέα νίκη, αυτή τη φορά εκτός έδρας με 2-0 επί της Κέρκυρας για την 15η αγωνιστική της Super League. Με αέρα από τη νίκη επί της ΑΕΚ ο Πανθρακικός στο νησί των "Φαιάκων" μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε μόλις στο 11ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Βαϊρουά, μετά από εξαιρετική συνεργασία τεσσάρων παικτών. Η Κέρκυρα κατάφερε να ισορροπήσει μετά τη συμπλήρωση 25' λεπτών αγώνα, ωστόσο και πάλι δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία των Θρακιωτών. Στο 2ο μέρος ο Πανθρακικός κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη γρήγορο γκολ, με τον Παπαδόπουλο να παίρνει αυτή τη φορά τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο 50ο λεπτό. Στο 79' ο Ζουμπουλάκης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή Γιάχο και αποβλήθηκε, με τη Κέρκυρα να μένει με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Πανθρακικός κατέβασε ρυθμούς περιμένοντας καρτερικά το τελικό σφύριγμα προκειμένου να κάνει καλά Χριστούγεννα
. Ο άσος των «Φαιάκων», Γιάννης Γκούμας, υποστήριξε πως η ομάδα του δεν κατάφερε να κλείσει με θετικό τρόπο τη χρονιά, ωστόσο τόνισε πως πρέπει να κάνουν άπαντες το παν για να σωθεί η ομάδα. «Δεν κλείσαμε καλά τη χρονιά, παρότι δώσαμε ότι είχαμε απέναντι στον Πανθρακικό. Σε δυο φάσεις δεχθήκαμε δυο γκολ, ήμασταν άτυχοι, όμως αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να κάνουμε το παν για να μην πέσει η Κέρκυρα», είπε ο Γιάννης Γκούμας μετά την ήττα από την ομάδα της Κομοτηνής. Ο τεχνικός του Πανθρακικού υποστήριξε πως πίστευε στα θετικά αποτελέσματα της ομάδας του και τόνισε ότι περιμένει ανάλογη συνέχεια. «Συνεχίσαμε τις καλές εμφανίσεις που κάνει η ομάδα το τελευταίο διάστημα, παραμείναμε αήττητοι παρότι είχαμε δυο 24ωρα λιγότερα από τον αντίπαλο για να προετοιμαστούμε και να ξεκουραστούμε. Την εικόνα την είδατε και μόνοι σας, τα παιδιά είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση, πήραν μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη και συνεχίζουμε», είπε χαρακτηριστικά ο Παύλος Δερμιτζάκης.