2013-01-12 20:21:56
Φωτογραφία για ΠΑΟΚ-Απόλλων Πατρών 68-61
Ο ΠΑΟΚ δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του στο ματς με τον Απόλλων Πάτρας αλλά κατόρθωσε να επικρατήσει με 68-61, σε ένα κακό ματς με αστοχία από τις δύο ομάδες.

Χωρίς να "πιάσει" κάποια ιδιαίτερα καλή απόδοση ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Απόλλωνα Πατρών με 68-61.

Ο "Δικέφαλος" ήταν μέτριος (αν όχι κακός) στο ματς του Σαββάτου (12/1) αλλά κατάφερε να "χτίσει" μια σχετικά μεγάλη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (50-39) με αποτέλεσμα τα πράγματα να γίνουν πιο εύκολα στη συνέχεια για τους "ασπρόμαυρους" που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (16/46 δίποντα και 4/16 τρίποντα), όπως και οι Πατρινοί πάντως.

Άστοχοι ΠΑΟΚ και Απόλλων

To ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και νευρικές και στο 4' το σκορ να ήταν 4-2 για τον ΠΑΟΚ. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, "Δικέφαλος" και Απόλλων δεν έβρισκαν με... τίποτα τον δρόμο προς το καλάθι και το παιχνίδι ήταν στα ίσα στο 7' (4-4  με 1/13 σουτ εντός πεδιάς για τον "Δικέφαλο" και 2/11 για τους φιλοξενούμενους).

Ο Χαραλαμπίδης με πέντε συνεχόμενους πόντους του έδωσε ένα +5 στον ΠΑΟΚ (9-4) για να ισοφαρίσει όμως η ομάδα του Βετούλα (9-9) και τον "Δικέφαλο" στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγείται με 13-9 (επτά πόντους ο Χαραλαμπίδης).

Κακό ματς, μπροστά ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 16-9 στο 8' και "κρατούσε" μία... απόσταση (18-11) από τον Απόλλωνα παίρνοντας βοήθειες από τον ΜακΓκραθ (πέντε συνεχόμενους πόντους). Οι "ασπρόμαυροι" έκαναν "κοιλιά" στην απόδοσή τους, αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων και προηγήθηκε με 18-19 στο 15' (0-8 σερί).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στη συνέχεια και διαμόρφωσε το 24-19 με τους Χαριτόπουλο και τον Δέδα να είναι οι "δράστες" αλλά και πάλι οι Πατρινοί πλησίασαν στο σκορ (26-24) αφού ο "Δικέφαλος' ήταν αρκετά άστοχος. Τελικώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-26.

"Εχτισε" διαφορά ο ΠΑΟΚ στο γ' δεκάλεπτο

Με το ξεκίνημα το τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα 9 πόντων (35-26) με τον Απόλλων να έχει μείνει άποντος στα τρία λεπτά το δευτέρου ημιχρόνου αλλά τον "Δικέφαλο" να μην μπορεί να "ανοίξει" την διαφορά.

Ο Αργυρόπουλος στο 24' έδωσε την λύση (35-29) και οι Πατρινοί συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ (38-33). Ενα σερί 6-0 για τον ΠΑΟΚ είχε ως αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 44-33 (13 πόντους ο Χαραλαμπίδης) στο 27' και ο "Δικέφαλος" "έχτισε" διαφορά 13 πόντων στο 29' (50-37) χωρίς να έχει "πιάσει" κάποια μεγάλη απόδοση αλλά να έχει βελτιωθεί. Με καλάθι του ΜακΚόλουμ έγινε το 50-39 στο 30'.

Κέρδισε με σημαντική βοήθεια του Χαριτόπουλου

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 54-45 στο 33' και ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 56-45. Ο Χαριτόπουλος έδινε λύσεις και ο "Δικέφαλος" διατηρούσε διψήφιο αριθμό διαφοράς (60-50), με τον Απόλλων να έχει πλησιάσει τον ΠΑΟΚ στους πέντε πόντους στο 39' (62-57) αλλά κάπου εκεί το ματς "τελείωσε" ο -καλός- Χαριτόπουλος (64-57) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 32-26, 50-39, 68-61

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 17 (1), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 4, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 6, Καλλές, Λιάπης, Χαριτόπουλος 18 (1)

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 14 (1), Αργυρόπουλος 14 (1), Καπερώνης 5 (1), Γκραντ 6, Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Μολφέτας 2, Τέρνερ 2, Κρόλο 2