2013-02-14 20:30:13
Φωτογραφία για Δεν άντεξε ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 86-69 στη Ρωσία δείχνοντας τις αδυναμίες του κόντρα στην ισχυρή ΤΣΣΚΑ. Η αποστολή ήταν δύσκολη όμως ο Παναθηναϊκός έπρεπε να εμφανιστεί πολύ καλύτερος. Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν είχαν καθαρό μυαλό. Η ΤΣΣΚΑ είχε τον κύριο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού εκτός από το δεύτερο δεκάλεπτο που ανήκε στον Παναθηναϊκό. Σε εξαιρετική μέρα ο Τεόντοσιτς σημείωσε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα ενώ εξίσου παραγωγικός ήταν και ο Γουίμς ο οποίος σημείωσε 19. Για τον Παναθηναϊκό διακρίθηκε ο Ματσιούλις με 15 πόντους ενώ Λάσμε και Γκιστ είχαν από 12. Όταν παίζεις κόντρα στην ΤΣΣΚΑ περιθώρια χαλάρωσης δεν υπάρχουν... Αν κάνουν την εμφάνισή τους τέτοια σημάδια, σίγουρα θα στοιχίσουν. Και ο Παναθηναϊκός το κατάλαβε καλά αυτό. Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν κοντά στην Ρωσική ομάδα (35-31), με πολύ καλή παρουσία ειδικά στην άμυνα, όμως στην τρίτη περίοδο χάλασε όλη την εικόνα του... Όσους πόντους είχε δεχθεί σε ένα ημίχρονο, τους δέχθηκε σε 10 λεπτα (31-19), με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά να πάρουν τη νίκη με 86-69.  Το 58% από τα 6.75 που είχαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με 7/12 τρίποντα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης... Πλέον ο Αργύρης Πεδουλάκης και οι παίκτες του, κοιτάζουν το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την Ζαλγκίρις στο Κάουνας.