2022-04-15 00:00:11
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ αποχωρεί από την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι

Στην Τούμπα η Μαρσέιγ, παρά τις πολλές απουσίες και παρά την πίεση που δέχθηκε από τον ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 και πέρασε στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε τις ευκαιρίες αλλά και κενά στην άμυνα τα οποία πλήρωσε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 5' απείλησαν όταν ο Βιεϊρίνια έκανε το πλασέ και ο Τσιγγάρας δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 10' ο Άκπομ άντεξε την πίεση και πλάσαρε με τον Μανταντά να διώχνει δύσκολα με τα πόδια. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά και πάλι ο Γάλλος γκολκλίπερ είπε "όχι". Η Μαρσέιγ απείλησε για πρώτη φορά στο 13' με ένα πλασέ του Παγέτ το οποίο δεν βρήκε στόχο. Από εκεί και πέρα οι Γάλλοι κράτησαν μπάλα και ανέκοψαν τον ενθουσιασμό του ΠΑΟΚ. Στο 26' ο Ίνγκασον επιχείρησε να γυρίσει στον Πασχαλάκη με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι και την ομάδα του Λουτσέσκου να γλιτώνει το "εγκεφαλικό"
. Ο Μανταντά στο 30' έκανε λάθος πάσα και ο Κούρτιτς επιχείρησε να σκοράρει από το κέντρο αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το γκολ. Ο Κρέσπο έκανε κακή πάσα, ο Μακαμπού έκλεψε και έδωσε στον Γκεντουζί ο οποίος έκοψε παράλληλα με την εστία και ο Παγέτ με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 39' ο Ζίβκοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Πέντε λεπτά μετά ο Μανταντά έδιωξε αρχικά την κεφαλιά του Ίνγκασον και στη συνέχεια μπλόκαρε με το κακό πλασέ του Άκπομ. Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος (48') ο Μακαμπού μπήκε από δεξιά στην περιοχή και έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Στο 59' ο Γκέιγ έκοψε την μπάλα παράλληλα με την εστία, ο Ίνγκασον έκανε το τάκλιν και έκοψε προ του Μακαμπού. Λίγο έλειψε βέβαια να πετύχει αυτογκόλ. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 70' με σουτ του Ζίβκοβιτς το οποίο "έβγαλε" ο Μανταντά. Στο 83' ο Τσόλακ βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε άουτ σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία. Ο Μανταντά στο 89' έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μιτρίτσα. Στο επόμενο λεπτό είπε "όχι" και στο σουτ του Αουγκούστο.